foto: Magnolia Pictures

Režijný debut tvorcu a scenáristu Gustava Möllera je provokatívny, tajuplný a aj napriek tomu nesmierne napätý.

Problémom snímkov, ktoré sa odohrávajú v jednej miestnosti, býva často ich stagnácia. Koľkokrát môžeme hovoriť o veľmi zaujímavom koncepte, ktorý však v prvej polovici stratí drive a stane sa z neho prah-sprostá nuda. Dobrou správou však je, že Tiesňové volanie netrpí syndrómom svojho žánru.

Pokračuje v stopách snímkov, akými bola napríklad Telefónna búdka alebo moderný a svieži Locke s fantastickým Tomom Hardym. Réžie tohto snímku sa ujal jeho autor a scenárista, jeden z najperspektívnejších európskych režisérov na vzostupe, Gustav Möller. Ten vyštudoval Národnú filmovú školu v Dánsku, spoločne s producentom, kameramanom a strihačom filmu. Dalo by sa tak povedať, že ide o úlet spolužiakov z výšky.

Avšak veľmi sofistikovaný a kvalitný úlet, ktorý sa na nič nehrá. Hlavnú úlohu vo filme si strihol Jakob Cedergren. Ak ste aspoň zbežne oboznámení s dánskou kinematografiou, môžete ho poznať s populárnejších snímkov akými sú Submarino či Ukrutne šťastní. Za najznámejší film tohto švédskeho rodáka by sme mohli považovať titul Outsider z roku 2005, ktorý uspel aj na Festivale v Cannes.

Magnolia Pictures

Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať.

Prečo by ste ho teda mali vidieť? Ako sme už spomenuli, o napätie núdza nebude. Ak vám robia problém stiesnené pocity alebo prípadne trpíte klaustrofóbiou, film vás dostane ešte o čosi viac. Nemá problém ísť na diváka ofenzívne, avšak stále si drží chladný dánsky odstup, ktorý mu dodáva veľmi špecifické čaro. Aj napriek niekoľkým nelogickým javom, ktoré sa vo filme odohrajú, je stále veľmi chytrý, uhladený a hrá sa s kontrastom obrazu i emócii.

Ak mu dáte šancu, rozhodne nebudete banovať. Pre viac odporučení na kvalitné, no koľkokrát opomenuté filmy, navštívte náš Tip na film. Pokiaľ vás Tiesňové volanie zaujalo, stále si ho môžete vychutnať v kinách.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )