Ken Aycock Billings, Montana / CC BY-SA

Mnohí z nás majú pred hmyzom rešpekt.

Tohto chrobáka by ste však počas kúpania stretnúť nechceli. Predátor žije v jazerách a v rybníkoch a nebojí sa uchmatnúť kačicu, hada či dokonca korytnačku.

Jeho uhryznutie je mimoriadne bolestivé

Chrobák žijúci v jazerách a v rybníkoch patrí medzi tie najväčšie vodné chrobáky na svete, desí však nielen svojou veľkosťou, ale najmä tým, že jeho uhryznutie by ste jednoznačne zažiť nechceli, je totiž mimoriadne bolestivé, informuje portál NPS. Aj keď jeho uhryznutie nie je jedovaté, patrí medzi tie najbolestivejšie poranenia, aké vôbec človek môže zažiť.

Chrobák patrí do rodiny Belostomatidae a aj keď sa vyskytuje v sladkých vodách po celom svete, najčastejšie na neho natrafíte v Amerike. Ich telo pripomína zhnednutý list, vďaka čomu sa dokážu úspešne zamaskovať a vyčkávať na svoju obeť. Na dĺžku môže telo chrobáka merať aj viac ako 10 centimetrov a na šírku takmer 3 centimetre.

Frank Vassen from Brussels, Belgium / CC BY

Ak si myslíte, že keď nepôjdete do vody, chrobákovi sa vyhnete, ste na omyle. Aby toho totiž nebolo málo, chrobák má aj krídla, za pomoci ktorých dokáže lietať. Navyše, je vybavený aj hryzákmi, za pomoci ktorých svoju obeť poľahky prebodne a paralyzuje. Kým je vo vode, živí sa najmä drobnými rybami, slimákmi či hmyzom, dajte si však pozor, aby si s potravou nepomýlil váš palec na nohe. Vodný chrobák sa totiž nebojí ani väčších kúskov a pokojne uloví aj kačicu, hada či dokonca korytnačku, informuje National Geographic.

Dávajte si pozor na nohy

Okrem toho, že je tento chrobák mimoriadne dobrým plavcom, je aj veľmi rýchly. Svoju obeť dolapí už v zlomku sekundy. Akonáhle je obeť lapená, vypustí do nej tráviace šťavy, ktoré potravu postupne rozložia. V niektorých prípadoch sa môžu tkanivá rozkladať celé hodiny, počas ktorých je obeť stále nažive. Z času na čas sa chrobák prichytí aj na človeka a tvári sa, že je mŕtvy, aby mohol zaútočiť v príhodnejšom čase. Aj keď tráviace šťavy chrobáka človeku nemôžu vážne ublížiť, uhryznutie nie je o nič menej bolestivé. Miesto uhryznutia navonok pripomína uhryznutie osy.

Zaujímavosťou je, že po nakladení vajíčok sa o ne nestará samica, ale samec. V niektorých prípadoch dokonca samica nakladie vajíčka priamo samcovi na chrbát, ktorý ich musí nosiť všade so sebou, až kým sa nevyliahnu. Dospelé jedince nemajú pľúca a kyslík prijímajú za pomoci otvorov rozmiestnených na tele, ktorým sa hovorí prieduchy.

Greg Hume / CC BY-SA

Okrem toho však dokážu dýchať aj iným spôsobom. Ak sú pod vodou, obrátia sa chrbtom nadol a na dýchanie použijú vysúvací orgán pripomínajúci dýchaciu trubicu, ktorú používajú potápači, píše NPS. Chrobák tak môže čerpať kyslík z povrchu vody, zatiaľ čo stále ostáva ponorený. Keď sa chce chrobák ponoriť hlbšie, pod krídlami si nesie vzduchové bubliny, z ktorých môže kyslík postupne absorbovať. Keď sa teda najbližšie vyberiete niekam k jazeru, dávajte si pozor na nohy.

Uložiť článok

Najnovšie články