Etna. Foto: TASR

Výška sopky je už 3357 metrov nad morom.

Aktívna sopka Etna nachádzajúca sa na východnom pobreží Sicílie dosiahla nový rekord. Jej momentálna výška je už na úrovni 3 357 metrov nad morom. Týmto sa najvyššia aktívna sopka Európy stala ešte vyššou ako kedykoľvek predtým.

Nový rekord

Za všetko môže už 6-mesačná činnosť juhovýchodného krátera Etny, ktorý vďaka nej vyrástol, informovala v utorok talianska agentúra pre monitorovanie sopiek. Portál Science Alert, ktorý čerpá informáciu zo správy agentúry AFP uvádza, že najmladší a najaktívnejší kráter slávnej sopky podľa Národného ústavu geofyziky a vulkanológie stanovil vo svojej výške na úrovni 3 357 metrov nad morom nový rekord.

Etna. Foto: SITA

Juhovýchodný kráter predbehol severovýchodný

Vďaka analýze a spracovaniu satelitných snímok je juhovýchodný kráter vyšší ako severovýchodný, ktorý bol po dobu 40 rokov najvyšším vrcholom Etny,“ píše sa v tlačovej správe ústavu.

Asi 50 erupcií od polovice februára, kedy Etna chrlila popol a lávu, prišlo k transformácii obrysov sopky, pričom jej rozmery boli vypočítané pomocou satelitných záberov.

Etna. Foto: SITA

Severovýchodný kráter mal v roku 1981 výšku 3 350 metrov, ale jeho zrútenie ho znížilo na 3 326 metrov, ktoré boli odmerané v roku 2018.

Etna je neustále činná sopka, od februára chrlí dym a popol a sicílska vláda odhaduje, že do júla vyčistili z oblasti 300 000 ton popola. Popol spôsobuje aj problémy ľuďom žijúcim v okolí sopky, špiní ulice, spomaľuje dopravu či škodí úrode. Dôchodkyňa žijúca v blízkosti sopky pre agentúru AFP povedala, že popol občas padá ako dážď.

Uložiť článok

Najnovšie články