Anynobody [GFDL or CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Dobré ráno, je streda 28. novembra a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli nášho pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze.


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Ako výbuch sopky Toba pred 75-tisíc rokmi takmer vyhladiť ľudstvo a uvrhol Zem na dlhé roky do sopečnej zimy,
  • Prečo navštíviť čarovné Nórsko, krajinu divokej prírody, fascinujúcich ľadovcov, majestátnych fjordov či tancujúcej polárnej žiary? V najbližšom Cestovateľskom kine vám to prezradí Katarína Kožíková. Na expedíciu Nórskom vás zoberie 6. decembra v Prešove a 12. decembra v Košiciach. Lístky na premietanie nájdete na týchto odkazoch: Prešov – Košice.
  • Tipy na filmové novinky: Vdovy či nemecká animovaná dráma pre dospelých s názvom Teheránske tabu
  • Ako ušetriť vodu v domácnosti? Vyvarujte sa týmto chybám, ktoré robíme takmer všetci
  • Tip na výlet: Na Hrebienku už po šiesty krát otvorili Tatranský ľadový dóm

Stalo sa to asi pred 75-tisíc rokmi. Oblasť s rozlohou o niečo menšou ako polovica Slovenska bola zmenená na nepoznanie. Pyroklastické prúdy sa z epicentra dostali do vzdialenosti až 200 km. Sopka Toba, dnes rovnomenné sopečné jazero na indonézskom ostrove Sumatra, vyvrhla na zemský povrch a do ovzdušia asi i 2 800 km³ materiálu.

Foto: Pixabay

3300 megaton kyseliny sírovej

Sopečné sklo pôvodom zo Sumatry o mnoho rokov neskôr objavili vo vzdialenosti až 9000 km od samotného ostrova. V približne 1000 km okruhu bolo všetko pokryté sopečným popolom. Odhaduje sa. že vrstva popolu dosahovala minimálne 6 metrov. Do ovzdušia sa dostalo 3300 megaton kyseliny sírovej. Takúto silu prírody si len zťažka predstaviť. Zmenila však celú planétu.

Takmer vyhubené ľudstvo

Dôsledky na našu planétu to malo priam apokalyptické. Obrovské množstvo sopečného popola, ktoré sa dostalo do atmosféry, zabránilo prenikaniu slnečného žiarenia, čo spustilo globálne ochladenie. Na Zemi sa podľa odhadov rok po výbuchu mohlo ochladilo v priemere až o 16°CSopečná zima trvala podľa asi 6-10 rokov,  no priemerná globálna teplota sa späť do normálu dostala zrejme až po tisícročí. Ľudstvo pred 75-tisíc rokmi uniklo vyhubeniu len so šťastím. Svetová populácia podľa odhadov poklesla pod 10-tisíc ľudí, niektorí odborníci sú pritom ešte odvážnejší a uvádzajú číslo 3-tisíc.

Brocken Inaglory [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Život v južnej Afrike

Najnovšie výskumy z roku 2018 ukazujú, že ľudia vďaka napriek nepriaznivým prírodným podmienkam celkom určite prežili napríklad v oblasti dnešnej Juhoafrickej republiky. Prežiť sa podarilo len tým najsilnejším jedincom, čo ľudstvu do budúcnosti prinieslo výhodou v podobe silnejšieho genetického základu.

Podľa štúdia ľudského genómu pochádzame všetci z malej populácie, ktorá svet obývala pred asi 70-tisíc rokmi. Aj preto sme si všetci ľudia tak podobní a odlišujeme sa navzájom len farbou pleti, šírkou nosa či typom vlasov, evolučných vlastností, ktoré sme získali po rozšírení na rôzne kontinenty.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať zatiaľ na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, ktorý pre vás budeme pripravovať pravidelne, každý týždeň, vždy v stredu ráno o siedmej hodine. Majte pokojný zvyšok týždňa a príjemný víkend. Budeme radi, ak si nás vypočujete aj o týždeň.

Uložiť článok

Najnovšie články