Foto: unsplash

Cotardov syndróm je zriedkavé duševné ochorenie.

Duševné zdravie a ochorenia v súčasnosti vnímame inak ako kedysi. Napriek tomu však stále existujú symptómy a syndrómy, ktoré fascinujú a znepokojujú aj ostrieľaných odborníkov. Patrí medzi ne aj Cotardov syndróm.

Človek verí, že je mŕtvy

Ako informuje web The Conversation, Cotardov syndróm, známy aj ako „syndróm chodiacej mŕtvoly“, sa prejavuje tým, že ľudia žijú presvedčení klamstvom, že sú mŕtvi a neexistujú. Iní zas veria, že im chýbajú časti tela, alebo že sú nesmrteľní.

Podľa webu Medical News Today sa ochorenie u pacientov prejavuje rôzne. Napríklad tí, ktorí veria, že sú mŕtvi, prestanú prijímať potravu, vidí sa im to zbytočné. Niektorí veria, že sa im v tele rozpadávajú orgány, miznú, alebo ich niečo požiera.

Vedci v rámci výskumu sledovali stav 12 pacientov trpiacich Cotardovým syndrómom. Až 8 z nich podľa webu Neuropsychiatry verilo, že ich o život pripravili zdravotníci. Štyria pacienti si uvedomovali, že ešte nie sú mŕtvi, no boli presvedčení o tom, že zomierajú.

Foto: unsplash

O ochorení sa vie len málo

Syndróm je pomenovaný podľa francúzskeho neurológa z 19. storočia Julesa Cotarda, ktorý tento stav prvýkrát opísal v roku 1882. Cotardov syndróm lekári pozorujú najmä u pacientov, ktorí trpia schizofréniou, depresiou a bipolárnou poruchou (neznamená to však, že sa syndróm vyskytne u každého pacienta, ktorý nimi trpí, práve naopak). Bol však zaznamenaný aj ako zriedkavý vedľajší účinok antivírusového lieku Acyclociru, či niektorých návykových látok.

Predpokladá sa, že tento syndróm vzniká v dôsledku prerušenia spojenia medzi oblasťami mozgu, ktoré rozpoznávajú tváre, a oblasťami, ktoré s takýmto rozpoznávaním tváre spájajú emocionálny obsah. Tento zriedkavý stav sa zvyčajne lieči antidepresívami, antipsychotikami a stabilizátormi nálady, ako aj elektrokonvulzívnou terapiou. Do dnešného dňa sa ochorenie nepodarilo riadne preskúmať a vie sa toho o ňom len málo.

Uložiť článok

Najnovšie články