Pixabay

Vedci pod Yellostoneským parkom objavili obrovské územie, v ktorom sa nachádza nepredstaviteľne veľké množstvo uhlíka.

Yellowstoneský národný park láka ročne milióny turistov, vďaka jeho nesmierne krásnej prírode. Avšak táto oblasť ukrýva v sebe aj čosi, čo nás už niekoľko rokov mierne desí. Mnohí z vás ste už určite zachytili, že na tomto mieste sa nachádza supervulkán, ktorý môže predstavovať skrytú hrozbu pre toto územie a jeho výbuchy, ktoré sa udiali pred státisícami až miliónmi rokmi, ovplyvnili celosvetovú klímu. Teraz vedci objavili pod týmto vulkánom masívne územie, v ktorom „buble“ roztavená hmota a tá môže v budúcnosti predstavovať významné riziko pre celú planétu.

Táto hmota sú v podstate roztavené uhličitany, teda horniny, ktoré obsahujú veľké množstvo uhlíka. Táto oblasť, kde sa hmota nachádza, je veľká až 1,8 milióna kilometrov štvorcových a množstvo uhlíka je tak obrovské, že úplne mení pohľad na to, ako vedci rozumejú kolobehu uhlíka a jeho procesom v prírode.

Pixabay

Pre porovnanie, v roku 2011 sa do atmosféry uvoľnilo asi 11 miliárd ton uhlíka, v drvivej väčšine to bol oxid uhličitý – CO2 a bolo to hlavne prostredníctvom ľudskej činnosti. No táto „nádrž“ ukrytá pod Yellostoneským parkom, obsahuje až 10 tisíc krát viac uhlíka, a to najmä vo forme oxidu uhličitého.

„Ak by sa uvoľnilo iba 1% z tohto množstva do atmosféry, predstavovalo by to ekvivalent spálenia 2,3 biliónov barelov ropy“, uviedol Sash Hier-Majumder z londýnskej univerzity Royal Holloway. To je zhruba 325 krát viac, ako ročná spotreba ropy v USA.

Pixabay

A hoci sa tento uhlík vplyvom sopečnej činnosti dostáva pomaly do atmosféry, nie je dôvod na obavu. Toto uvoľňovanie je veľmi pomalé, a tak má zanedbateľný vplyv na zmenu klímy.

Na monitorovanie používajú vedci a geofyzici veľké množstvo seizmických senzorov. Seizmické vlny putujú rôznymi smermi a rôznymi rýchlosťami, vďaka čomu je možné určiť,  čo sa vlastne „pod našimi nohami“ nachádza.

Pod západnou časťou USA je v podzemí obrovská nádrž čiastočne roztavených uhličitanov. Je to výsledok pohybu tektonických dosiek“, uvádza Hier-Majumder.

Pixabay

Táto masa uhličitanov je dôvodom, prečo sa tu nachádzajú sopky, cez ktoré sa tieto uhličitany v plynnej forme uvoľňujú. Neexistuje ale zatiaľ žiadny dôvod na obavy, keďže ako sme písali, uvoľňovanie je pomalé a postupné. Napriek tomu, možno o niekoľko desiatok tisíc rokov by tu mohol nastať masívny výbuch, ktorý by toto územie a aj celú našu planétu dokázal významne poznačiť a pretvoriť. Toho sa ale my obávať nemusíme.

Pozri aj: Muž, ktorý nešťastne spadol do Yellowstonského jazera, sa za jeden deň úplne rozpustil

interez.sk (mmm), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články