See page for author [Public domain]

Títo muži posunuli náš svet.

Veda je hnacou silou pokroku. Ľudia odjakživa skúmali svet a javy, ktoré sa dejú okolo nás a akonáhle pochopili princíp, bol už len krok od toho, aby sa toto zistenie pretavilo do objavu či vynálezu. Mnohí vynálezcovia či vedci sa dostali aj do školských učebníc, no skôr sme sa učili o tom, čo dosiahli a nie to ako vyzerali. A to môže byť problém. V dnešnom kvíze vám totiž ponúkneme fotografiu významného vedca či vynálezcu a vašou úlohou bude priradiť k nemu správne meno. Zvládnete to na plný počet bodov? 

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Ako sa volá vynálezca na obrázku?

Thomas Alva Edison (* 11. február 1847 – † 18. október 1931) bol americký vynálezca, celosvetovo jeden z najproduktívnejších a najvýznamnejších. Pod jeho menom je vedených viac než 1 692 patentov, ďalšie tisíce zaregistrovali jeho firmy. Medzi najznámejšie Edisonove vynálezy patrí fonograf (predchodca gramofónu) a žiarovka, ktorú zdokonalil. Edison je aj zakladateľom dodnes vydávaného prestížneho časopisu Science.

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

unattributed [Public domain]

Louis Pasteur ( 27. december 1822 – 28. september 1895) bol francúzsky chemik, biológ a lekár a zakladateľ mikrobiológie, lekárskej imunológie a stereochémie. Vynašiel pasterizáciu, objasnil fermentačný proces, presadil zavedenie očkovania, pripravil vakcínu proti besnote. Taktiež objavil princíp profylaxie proti baktériám vytvorený zo sušenej miechy králikov.

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

See page for author [Public domain]

Marie Curiová ( 7. november 1867 – 4. júl 1934) bola významná francúzsko-poľská vedkyňa chemička a fyzička. Hoci sa narodila v Poľsku, väčšinu života a vedeckej kariéry prežila vo Francúzsku. V roku 1903 získala prvú Nobelovu cenu za fyziku, v roku 1911 druhú za chémiu. K jej najväčším úspechom patrí: teória rádioaktivity, technika delenia rádioaktívnych izotopov, objav dvoch nových chemických prvkov: rádia a polónia.

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

Elliott & Fry [Public domain]

Charles Robert Darwin (12. február 180 – † 19. apríl 1882) bol britský prírodovedec, ktorý sa zapísal do dejín ako pôvodca teórie evolúcie prirodzeným výberom.

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

Aurel Bohuslav Stodola, (11. máj 1859 – 25. december 1942) bol slovenský fyzik, technik, zakladateľ teórie parných a plynových turbín. Najväčšie úspechy dosiahol v odbore parných turbín a jeho výpočty a konštrukcie dali základ tomuto odvetviu strojárstva. Bol konštruktérom tepelného čerpadla. Jeho tepelné čerpadlo z roku 1928 dodnes pracuje vo Švajčiarsku a vykuruje radnicu v Ženeve s odoberaním tepla z vody jazera (ide o uzavretý okruh).

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

J. Robert Oppenheimer ( 22. apríl 1904 – 18. február 1967) bol americký teoretický fyzik, známy ako riaditeľ Projektu Manhattan, kde viedol počas druhej svetovej vojny vývoj prvej jadrovej zbrane v tajnom laboratóriu v Los Alamos v Novom Mexiku. Je známy ako ako "otec atómovej bomby".

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

See page for author [Public domain]

Dmitrij Ivanovič Mendelejev (8. február 1834 – 2. február 1907) bol ruský chemik, ktorý vytvoril prvú verziu periodickej tabuľky chemických prvkov. Vychádzal pri tom z výskumov svojich predchodcov. Usporiadanie prvkov do skupín mu umožnilo predpovedať vlastnosti prvkov, ktoré ešte neboli objavené.

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

See page for author [Public domain]

Nikola Tesla (10. júl 1856 – 7. január 1943) bol srbský vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov. Jeho patenty a teoretická práca formovali základ moderných systémov na striedavý prúd (elektrická energia), vrátane polyfázových energeticko-distribučných systémov a motorov na striedavý prúd, ktoré umožnili začiatok etapy zvanej Druhá priemyselná revolúcia.

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

Gregor Johann Mendel (20. júl 1822 – 6. január 1884) bol prírodovedec a biológ nemeckej národnosti pôsobiaci v Česku (resp. na Morave), opát augustiniánskeho kláštora v Brne, zakladateľ genetiky.

Ako sa volá osobnosť na obrázku?

Godfrey Kneller [Public domain]

Isaac Newton, prezident Kráľovskej spoločnosti ( 4. január 1643 – 31. marec 1727) bol anglický fyzik, matematik a filozof. Založil infinitezimálny počet a formuloval prvú teóriu sily a gravitácie. Jeho objavy v matematike, optike a mechanike položili základy pre modernú fyziku.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )