Foto: Huge Inc

Rok 2023 sa ponesie v znamení magenty.

Už tradične spoločnosť Pantone na konci roka vyhlasuje farbu na ďalší rok. Nevyberá ale náhodne, každá farba má svoje opodstatnenie. Aké odtiene budú dominovať roku 2023?

Viva Magenta

Každý december Pantone vyhlasuje, ktorá farba bude kraľovať ďalšiemu roku. Ako informuje CNN, rok 2023 sa ponesie v znamení Viva Magenta. Je to netradičný odtieň, ktorý má vystihovať netradičnú dobu, v ktorej žijeme. Podľa spoločnosti Pantone v sebe Viva Magenta spája teplé, ale aj chladné tóny.

Foto: Huge Inc

Zvolená farba má vyjadrovať nebojácnosť, odvahu a vzbudiť pocity radosti a optimizmu. Viva Magenta má zároveň vyjadriť aj silu a odvahu experimentovať a vyjadriť sa bez zábran. Farba, ktorú Pantone vyberá, má vystihovať najaktuálnejšie trendy nielen v módnom priemysle, ale aj v kráse, v priemysle a v interiérovom dizajne.

Posolstvom na rok 2023 je sila, optimizmus a odvaha

Vzhľadom na to, že žijeme v neistej dobe, je dôležité, aby zvolená farba plnila istý účel, napríklad pôsobila upokojujúco alebo optimisticky. „V súčasnosti má zvolená farba vyjadrovať myšlienku, že po pandémii sa môže svet pomaly opäť začať stavať na nohy,“ hovorí Laurie Pressman, viceprezidentka Pantone Color Institute.

Pri voľbe farby na rok 2023 sa inštitút inšpiroval prírodným červeným farbivom košenila, ktorý sa získava zo samičiek hmyzu červca nopálového. Vzhľadom na to, že sme sa v posledných rokoch ešte viac museli presunúť do online sveta, je dôležité hľadať inšpiráciu práve v prírode, aby sme tak posilnili svoje vnútro.

Foto: Pantone

Minulý rok bol pre spoločnosť Pantone prelomový. Prvýkrát sa totiž stalo, že vytvoril nový odtieň s názvom Very Peri namiesto toho, aby pátral vo svojich archívoch.

Najnovšie články