Súčasné filmy sú plné trikov a efektov. Viete však, akým spôsobom vznikajú?

Za skratkami SFX a VFX sa skrývajú pojmy, ktoré sa často zamieňajú. V skutočnosti však ide o dva odlišné princípy tvorby trikov a efektov, ktoré pri správnom použití a vzájomnom doplnení sa vytvoria na plátne dokonalú ilúziu.

Špeciálne efekty (SFX) vznikajú priamo na filmovom pľaci. Tím špeciálnych efektárov dokáže na počkanie vyrobiť výbuchy, ohne, zmeny počasia ako dážď, sneh alebo ľad, ale aj pavučiny či cukrové sklo. V spolupráci s kamerovými technikmi je ich úlohou tiež príprava špeciálnych plošín.

Naopak, vizuálne efekty (VFX) vznikajú v postprodukcii filmu. Tvorcovia vizuálnych efektov sú počítačoví animátori, ktorí realitu filmového materiálu dotvárajú, alebo ju vytvárajú prakticky nanovo. Ich najväčšou pomôckou je tzv. green screen, po slovensky zelené plátno. S jeho pomocou môžu zo záberu odstrániť všetko, čo je kontrastnej zelenej farby a nahradiť obraz počítačom generovanými animáciami.

Skvelým príkladom spolupráce týchto dvoch samostatných zložiek filmového štábu je robotický barman Arthur z filmovej novinky Pasažieri. Arthur je android s ľudskou hornou polovicou tela, ktorý sa za barom ladne „kĺže.” Namiesto nôh má totiž špeciálne zariadenie, pomocou ktorého sa dokáže presúvať z miesta na miesto bez viditeľnej námahy.


Pri pohľade na bar sa zdá, že sa herec Michael Sheen, ktorý Arthura stvárňuje, pohybuje bez krokov. Tento efekt dosiahol tím špeciálnych efektov vyrobením kovovej plošiny, na ktorej Sheen kľačal, a ktorá mu umožňovala „kĺzať” sa na koľajniciach za barom. Filmári mohli pri nátačaní jeho pohyb ovládať a vytvoriť tak ilúziu bezchybného robotického pohybu. Čo však divák uvidí pri pohľade za bar? Tento problém musel vyriešiť tím vizuálnych efektov.

Vizuálni efektári filmu Pasažieri teda najprv odstránili v zábere koľajnice, po ktorých sa plošina s Michaelom Sheenom pohybovala, a následne plošinu digitálne pretvorili na robotické zariadenie, ktoré ovláda Arthurov pohyb. Výsledkom je dokonalá ilúzia barmana-androida, ktorý sa s neľudskou presnosťou pohybuje za barom.

Ak ste zvedaví, ako vyzerá výsledok spolupráce efektárov na filme Pasažieri, príďte do kina Slovenská premiéra filmu je 5. januára 2017. Na vaše plátna ho prináša spoločnosť Itafilm.

Itafilm
Uložiť článok

Najnovšie články