poladovica

Foto: TASR/Kristína Mayerová

Dôležitý je správny postup.

Kým do zimy v roku 2018 bol za udržiavanie chodníka či cesty zodpovedný majiteľ bezprostredne susediaceho pozemku, potom sa novelou zákona o pozemných komunikáciách táto zodpovednosť presunula na mestá a obce. Za nesplnenie si tejto povinnosti môže vedenie každej obce dostať pokutu až do 33-tisíc eur. A rovnako možno obec žalovať o náhradu osobnej ujmy a úhradu nákladov na liečenie za úraz spôsobený pošmyknutím na zasneženom či zľadovatenom chodníku či krajnici cesty.

Majitelia domov a bytov sú však stále zodpovední za poškodenie zdravia alebo majetku. A to vtedy, ak napríklad sneh alebo cencúľ zo strechy ich nehnuteľnosti poškodí zdravie okoloidúceho či majetok, napríklad zaparkované auto.

„Pri poškodení spôsobenom ľadom z vašej strechy nie je rozhodujúce, či ľad dopadol na súkromný pozemok alebo mimo neho. Akonáhle je miesto bežne prístupné, čiže okoloidúci neprekonal prekážku napríklad v podobe plota, a majiteľ domu neurobil opatrenia, aby ohrozeniu predišiel, je zodpovedný za následky,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Dôležitý je správny postup

Kľúčové je mať podľa neho čo najviac dôkazov a svedkov o tom, že chodník nebol naozaj odprataný. Odporúča odfotiť si miesto úrazu mobilom alebo urobiť krátke video a ideálne si zapísať kontakty na svedkov, ktorí úraz videli. Pri vážnejšom úraze, ktorý si bude vyžadovať dlhšie liečenie, Búlik odporúča privolať napríklad mestskú či štátnu políciu, aby zdokumentovala miesto úrazu.

poladovica
TASR/Henrich Mišovič

„O náhradu škody treba písomne požiadať miestny úrad a doložiť dokumentáciu k úrazu. Ak sú obec alebo mesto poistené, oznámia škodovú udalosť svojej poisťovni a pripoja k nej aj vašu žiadosť o náhradu škody,“ vysvetľuje Búlik. Poisťovňa potom pristúpi k likvidácii škodovej udalosti a cez obec bude od poškodeného vyžadovať doklady k vzniku škody a výške sumy, ktorú žiada od obce.

Môžete žiadať „bolestné“

Od majiteľa pozemku môže poškodený vymáhať tzv. bolestné a pri trvalých následkoch aj odškodnenie za tzv. sťaženie spoločenského uplatnenia. Pre bolestné je dôležité odkladať si všetky lekárske správy a dokumentáciu o úraze vrátane príjmových dokladov súvisiacich s liečbou či poškodenými osobnými vecami. A po ukončení PN treba požiadať svojho lekára o vystavenie lekárskeho posudku o bolestnom. Posudok o sťažení spoločenského uplatnenia si možno od lekára vyžiadať najskôr po roku od úrazu.

Pri novostavbách v posledných rokoch vidno na Slovensku podľa Búlika zaujímavý fenomén. Niektorí majitelia bytoviek či radových rodinných domov neprevádzajú vlastníctvo nových prístupových ciest, chodníkov a parkovacích miest v tesnom susedstve domu bezplatne na obec, ale držia ich v podielovom spoluvlastníctve všetkých majiteľov. „Potom sú však povinní robiť zimnú údržbu a sú zodpovední za úrazy a škody. A zároveň môžu dostať rovnakú pokutu ako obec, ak svoju povinnosť zanedbajú,“ dodal Búlik.

Uložiť článok

Najnovšie články