Foto: interez.sk (Matej Mensatoris)

Päťeurovku držal v rukách už každý. Ale čo tak päťeurová minca?

Ak sa povie 5 eur, každý z nás si predstaví typickú sivú eurobankovku. S nimi sa stretávame bežne a nie sú nijako špeciálne zaujímavé. Ak by vám ale niekto povedal, že má mincu, ktorá má hodnotu 5 eur, mnohí by si začali klepať na čelo a neveriacky krútiť hlavou. Avšak Slovensko v skutočnosti má 5-eurové mince, a to dokonca viacero druhov. 

Národná banka Slovenska pravidelne vydáva zberateľské euromince v rôznych hodnotách. Môžeme nájsť viaceré 100-eurové mince, ktoré sú zo zlata, či rôzne 10-eurové strieborné mince. Ich problémom, ak by sme to mohli tak nazvať, je to, že síce ich nominálna hodnota je 100, resp. 10 eur, ak si ich však chcete zakúpiť, zaplatíte za ne, kvôli použitým drahým kovom, oveľa viac. Majú teda významnú zberateľskú či investičnú hodnotu. Numizmatik Lukáš Volentier pre interez uviedol, že 10-eurové strieborné mince sa dajú, vzhľadom na cenu drahého kovu, kúpiť asi za 25 eur.

Slovenské 5-eurové mince

Na Slovensku ale máme aj 5-eurové zberateľské mince, ktoré vydáva Národná banka Slovenska a razia sa v Kremnici. Tieto mince sú z bežného kovu – mosadze – a momentálne je ich 6 druhov, pričom ich motívom je fauna a flóra Slovenska. Začali sa raziť v roku 2021, kedy vyšli mince s motívom vlka dravého a včely medonosnej, následne v roku 2022 to boli mince s motívmi kamzíka vrchovského tatranského a rysa ostrovida a napokon tento rok vyšli 5-eurové mince s motívom medveďa hnedého a bociana čierneho.

Množstvo ich vyrazení je rôzne, napríklad pri bocianovi čiernom uvádza NBS náklad 40-tisíc, avšak s možnosťou dorazby.

Dá sa nimi platiť v obchode

V porovnaní s už vyššie spomínanými mincami z drahých kovov, tieto 5-eurové mince sú z bežného kovu, a tak, ak si ich zaobstaráte, bude vás jedna stáť 5 eur. Jej kúpou tak nič nestratíte, len 5-eurovú bankovku premeníte na 5-eurovú mincu.

Teoreticky by sa vám mohlo stať, že by vám ju v obchode pri platení mohli vydať a vy by ste ňou mohli aj zaplatiť za nákup v hodnote 5 eur. Je to legálne, aj keď obchod nie je povinný vám takúto mincu zobrať a rovnako ani vy nemusíte takúto platbu prijať.

Foto: interez.sk (Matej Mensatoris)

Numizmatik Lukáš Volentier pre interez uviedol, že takéto niečo sa prakticky nestáva a mnohí obchodníci ani nevedia, že takéto mince existujú. „Zaplatiť ňou môžete, no pochybujem, že vám ju v obchode aj zoberú,“ hovorí, no dodáva, že sú legálnym platidlom na území štátu, na ktorom sa vydávajú. Rôzne zberateľské mince vydávajú aj iné štáty, Volentier uvádza príklad Slovinska a ich trojeurových mincí.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články