Ilustračná foto: Pixabay

NASA identifikovala zaujímavú slnečnú aktivitu.

Už 20 dní je povrch slnka čistý, bez škvŕn a nevykazuje žiadnu aktivitu. Toto znamená jediné. Dorazilo solárne minimum. Udalosť, ku ktorej dôjde raz za 11 rokov je opakom solárneho maxima, teda obdobia, kedy je prítomnosť slnečných škvŕn najintenzívnejšia. Tieto škvrny pritom podľa portálu Tech Focus môžu byť pokojne veľké ako planéta Jupiter.

V období solárneho minima sa objavuje viac dier v slnečnej atmosfére a viac kozmického žiarenia. V tomto období tiež slnko stráca jas a svit. Tie sa prinavrátia so solárnym maximom, ktoré nastane s rastúcim počtom slnečných explózií. Toto obdobie môžeme očakávať o ďalších 11 rokov. Posledné extrémne minimum, ktoré naša planéta zažila, bolo Maunderovo minimum a odohralo sa medzi rokmi 1638 – 1715. Jeho sila bola tak intenzívna, že väčšina Európy sa ochladila a zamrzlo Baltické more. V oblasti Grónska a Aljašky však paradoxne došlo k otepleniu.

Unsplash

Aktuálne minimum nepôsobí na Zemi veľmi badateľne. Už nejaký čas sa však šepká o ďalšej „mini-dobe ľadovej,“ ktorá by mala nastať okolo roku 2050. Tá by síce podobne ako za Maunderovho minima, i keď zďaleka nie tak intenzívne, spôsobila ochladenie o niekoľko stotín stupňa na rôznych miestach, no problém globálneho otepľovania by nevyriešila. Je však pravda, že by dokázala zmierniť jeho vývoj.

techfocus.cz
Uložiť článok

Najnovšie články