Foto: Ilustračné (NASA)

Zem sa nachádza uprostred "hurikánu" temnej hmoty.

Ak sú výpočty astronómov správne nachádza sa aktuálne naša Slnečná sústava uprostred hurikánu temnej hmoty. Cítiť ani vidieť ho síce nemôžeme, no mohlo by to znamenať, že sa nám konečné podarí preskúmať jednu z najväčších aktuálnych záhad vesmíru. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Naša Slnečná sústava sa podľa výpočtov astronómov aktuálne nachádza uprostred extrémne silného „hurikánu“ temnej hmoty. Tajomná látka, o ktorej zatiaľ vieme pramálo, okolo nás prúdi neuveriteľnou rýchlosťou asi 500 km za jednu sekundu. Nemôžeme ju cítiť, ani vidieť, no napriek tomu vedci veria, že tento jav nastal.

Temná hmota

Temná hmota v skutočnosti vôbec temná nie je a dokonca nie je ani viditeľná. Vedci preto predpokladajú, že ide o priehľadnú látku. Temná hmota nevyžaruje ani žiadne elektromagnetické žiarenia, a preto vzhľadom na tieto vlastnosti je jej existencia zatiaľ len predpokladom. Nasvedčujú mu ale mnohé dôkazy. Jej existenciu vedci predpokladajú na základe gravitačného vplyvu temnej hmoty na iné veľké vesmírne objekty. Najpresvedčivejším argumentom je sledovanie rýchlostí špirálových galaxií. Nezrovnalosti v meraniach ich rýchlosti podľa vedcov poukazujú na to, že vo vesmíre existuje hmota, ktorá svojou gravitáciou ovplyvňuje pohyby iných vesmírnych objektov. Temnú hmotu spomínal už v roku 1933 Fritz Zwicky a podľa moderných výskumov by mala tvoriť 23% vesmírneho priestoru.

Foto: Vizualizácia temnej hmoty v okolí Jupitera (NASA)

Hurikán temnej hmoty

Ako teda vedci vedia, že sa naša Slnečná sústava aktuálne nachádza uprostred hurikánu temnej hmoty, kde jej rýchlosť dosahuje asi 500 km za sekundu? Z údajov satelitu Gaia Európskej vesmírnej agentúry vedci identifikovali, že Mliečnou dráhou prechádza hviezdny prúd s označením S1. S1 je vlastne pozostatok dávnej galaxie, ktorú Mliečna dráha pred mnohými rokmi pohltila. Z galaxie tak zostal len pohybujúci sa prúd asi 30-tisícov hviezd a temnej hmoty. Podobných prúdov už v minulosti vedci objavili niekoľko, S1 sa však zdá byť zatiaľ najzaujímavejší.

Foto: Vizualizácia hviezdneho prúdu S1 (NASA)

Podľa výpočtov astronómov sa hviezdny prúd S1 práve v tomto období dostal do kontaktu s našou Slnečnou sústavou. Prechádzať ňou bude ešte ďalšie milióny rokov. Čo to teda pre nás prakticky znamená? Temná hmota našu planétu ani Slnečnú sústavu nijako neovplyvní. Pre vedeckú komunitu je však zaujímavý fakt, že sa k Slnku a teda aj Zemi S1 priblížil. Vedcom sa tak dnes a v budúcnosti poskytuje priestor na štúdium temnej hmoty a v prípade, že prídu na vhodné metódy a technológie tak aj jej oficiálne a exaktné objavenie. Poznanie vesmíru, by to posunulo na celkom novú úroveň.

ScienceAlert, IFLSciencesvethardware.cz
Uložiť článok

Najnovšie články