Ilustračné foto: sservi.nasa.gov

Obiehajú našu planétu zhruba v podobnej vzdialenosti ako náš Mesiac.

Špekulácie o ich existencii sa medzi vedcami potĺkali už 50 rokov. Doteraz sa ich však nedarilo potvrdiť a práve preto ide o skutočne významný objav. Tieto dva nové „takzvané Mesiace“ však nemajú veľa spoločného s tým, ktorý dôverne poznáme. Ide o dva prašné oblaky, ktoré obiehajú našu planétu približne v rovnakej vzdialenosti ako náš Mesiac, no sú niekoľkonásobne širšie ako naša planéta.

Vedci vedeli o ich prítomnosti už od roku 1961. Nikdy sa ju však nepodarilo potvrdiť. Ako prvý ich zbadal poľský astronóm Kazimierz Kordylewski, na ktorého naliehanie však ostatní vedci nezareagovali dostatočne rýchlo. Väčšina z nich chcela priamy dôkaz a keďže je len veľmi ťažké ich spozorovať, ich existencia zostala nepotvrdená naprieč desaťročiami.

Až doteraz. Vedcom sa podarilo konečne túto teóriu potvrdiť. „Kordylewskiho oblaky sú dva najnáročnejšie objekty na identifikáciu. Aj napriek ich veľkosti a faktu, že sú relatívne blízko, stále sú najviac prehliadanými objektami v astronómii,“ hovorí maďarská astronómka Judit Slíz-Balogh z univerzity Eötvös Loránd.

Wikimedia

Kordylewskiho oblaky sú skutočne obrovské avšak tvoria ich drobné čiastočky prachu, ktoré v priemere merajú len jeden mikrometer. Každý z oblakov sa rozlieha zhruba v oblasti 100-tisíc na 70-tisíc kilometrov, čo znamená, že ich šírka deväťkrát presahuje šírku Zeme. Aj napriek tomu, že každá čiastočka prachu odráža slnečné svetlo, temnota vesmíru nám stále bránila v tom, aby sme ich mohli pozorovať.

Wikimedia

Astronómom sa však podarilo ich existenciu potvrdiť až keď na ich pozorovanie využili polarizované filtre, ktoré pomohli odhaliť svetlo odrážané čiastočkami. Kordylewski v 50. rokoch zasvätil svoj výskum pozorovaniu okolia Zeme za cieľom objaviť ďalší pevný Mesiac. To sa mu síce nepodarilo, avšak objavil dva prašné oblaky, ktoré boli až do súčasnosti považované za mýtus.

allthatisinteresting.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy