Foto: lutures, asmontelis (Instagram)

Pamiatka z čias Sovietskeho zväzu "zdobí" Lotyšsko dodnes.

V lotyšskom mestečku Skrunda žije asi 2600 obyvateľov. Severne od neho sa však nachádza „mesto duchov“ Skrunda -1, kde kedysi žilo viac ako 5000 ľudí. Dnes tu však nežije nikto. Bytovky, školy, hotely, reštaurácie, ulice. Všetko ľudoprázdne. Socialistické mestečko chátra a je jedným z mála európskych miest duchov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mestečko Skrunda-1 vzniklo 5 km severne, od dodnes existujúceho lotyšského mestečka Skrunda v roku 1963. V tom čase bolo Lotyšsko socialistickou republikou Sovietskeho zväzu. Vo svete, po skončení druhej svetovej vojny, zúril ďalší, oveľa dlhší konflikt. Studená vojna – večné súperenie dvoch najväčších mocností 20. storočia, Sovietskeho zväzu a Spojených štátov amerických. A práve kvôli tomuto konfliktu vzniklo dnes už ľudoprázdne mestečko, v ktorom kedysi žilo viac ako 5000 ľudí.

V roku 1963 bola totiž v tejto oblasti vystavaná vojenská radarová stanica, ktorá mala za úlohu zachytiť prípadný americký útok. V okolí radaru bolo pre vojakov a ich rodiny potrebné vybudovať aj nejaké to ubytovanie, infraštruktúru, školy, obchody, reštaurácie. A tak vzniklo mestečko Skrunda-1, typické socialistické vojenské mestečko, s jasným cieľom. Pozostávalo z približne 70 budov s rôznym účelom. Škola, škôlka, menšia nemocnica, hotel, typické socialistické paneláky, nočné kluby, ihriská…

Vojenský radar v mestečku Skrunda-1 fungoval až do rozpadu Sovietskeho zväzu a dokonca i pár rokov potom. Zmluvu o opustení priestorov, podpísalo už nezávislé Lotyšsko s Moskvou v roku 1994. Rusi mestečko a vojenskú základňu opustili o štyri roky neskôr. Radar zničili, no Skrunda-1 ostalo. Mesto ostalo opustené a to navždy. Lotyššská vláda síce plánovala jeho priestory využiť na ubytovanie najchudobnejších obyvateľov krajiny, no k nikdy k tomu nedošlo. Skrunda-1 sa stalo jedným z mála európskych miest duchov.

Posledný obyvateľ mestečko opustil v roku 1999. Tam jeho príbeh však ani zďaleka neskončil. Kvôli ekonomickej kríze, ktorá Lotyšsko zasiahla v novom miléniu, sa plán využiť Skrunda-1 pre bezdomovcov, nepodaril. Krajina tak mesto duchov v roku 2010 predala ruskej spoločnosti Aleksejevskoje­servis. O pár rokov neskôr mesto duchov odkúpilo mestečko Skrunda, ktoré sa ho snažilo spropagovať ako zaujímavú lokalitu cestovného ruchu. Nakoniec však Skrunda-1 skončilo v rukách lotyšského ministerstva obrany, s cieľom slúžiť na vojenské cvičenia.

Pozri aj: Ordos: Najväčšie mesto duchov sveta, ktoré bolo v Číne vybudované pre 300 tisíc obyvateľov. Futuristickej architektúry je tu viac, ako ľudí

TheGuardianthebohemianblog.com
Uložiť článok

Najnovšie články