Foto: Facebook (Instituto Boto Cinza)

Lepšie povedané sa len domnievajú, no pravdepodobnosť ich tvrdení je viac než vysoká.

Na začiatku roka sme vás informovali o strašidelnej situácii, ktorá sa odohrávala na brazílskom pobreží Sepetiba Bay. V čase vzniku článku sme hovorili o 100 mŕtvych delfínoch, teda vyše 10% z celkovej populácie pozostávajúcej z 800 jedincov. Čísla sa však zastavili až pri dvojnásobku. Znetvorené telá úbohých zvierat unášané vodou sa stali na pár týždňov smutnou vizitkou Ria de Janeira,  no konečne už vieme, čo za ich úhynom stojí.

My. Žiadnu inú odpoveď zrejme nikto ani nečakal. Poďme sa však podrobnejšie pozrieť, prečo muselo uhynúť 200 úžasných a inteligentných zvierat. Delfíny zabíjal šíriaci sa vírus, ktorý funguje na podobnej báze ako ten, ktorý u ľudí spôsobuje osýpky. Cetacean morbillivirus označovaný ako CMV je zodpovedný za napádanie a následne zlyhanie pľúc, mozgu a imunitného systému u morských zvierat ako tulene, veľryby, sviňuchy a samozrejme delfíny.

Vírus okrem napádania imunitného systému sprevádzajú nepríjemné príznaky, ktoré zvieratám utrpenie nijak neuľahčujú. Pred smrťou sú delfíny dezorientované, šúpe sa im koža, majú problém s dýchaním, nedokážu rozpoznať vlastné inštinkty a trpia horúčkami. Nejde však o prvý prípad, kedy tento vírus postihol populáciu delfínov. Naposledy sa to stalo v roku 2013, kedy na východe Spojených štátov uhynulo tisíc jedincov. Prvý zaznamenaný prípad sa vyskytol už v roku 1987, kedy sa od pobrežia New Jersey až k Floride našlo celkom 800 uhynutých delfínov.

V tom aktuálnom prípade však hovoríme o prvom raze, kedy sa tento vírus dostal do vôd južného Atlantiku. Odpoveď na to prečo, je veľmi jednoduchá. Môže za to znečistená morská voda. V oblasti, kde delfíny umierajú, vznikla na počiatku 90. rokov banícka spoločnosť, ktorá svoju činnosť ukončila v roku 1998 pre kauzu, v ktorej bola obvinená z úmyselného úniku odpadu do okolitého prostredia. Odvtedy táto oblasť zažíva ohromný rozmach, či už hovoríme o turizme alebo osídlení a životnej úrovni.

To má však za následok utrpenie týchto nevinných zvierat. Keďže sú delfíny v tejto oblasti navrchu potravinového reťazca, konzumujú najvyšší počet toxínov zo všetkých živočíchov, ktoré v týchto vodách žijú. Ich korisť je pre nich v podstate jedom. Vírus sa medzi nimi ďalej šíri vďaka dýchaniu, no aj vďaka nepatrným dotykom a môžu ho tiež prijať cez oči, papuľu alebo z urologických príčin. Keďže sú delfíny veľmi spoločenské cicavce, šíria vírus medzi sebou a postupne redukujú svoju populáciu.

Najväčší problém je aj to, že delfíny ohrozujú ďalšie zvieratá. Miestni rybári uviedli pre New York Times, že v týchto vodách rapídne ubúdajú krevety, okúne aj sardinky. Populácia delfínov tvorí širokú sieť a preto môžu ľahko, i keď neúmyselne, vírus šíriť stále ďalej. Morská biologička Mariana Alonso uviedla, že „keď sa niečo deje s delfínmi, je narušený celý ekosytém.“ V súčasnosti nám len ostáva dúfať, že rastúcu hrozbu sa podarí zahnať.

Pozri aj: Fajčiaci slon. Vedci sú zmätení z tohto veľmi nezvyčajného javu natočeného v prírodnej rezervácii, ktorý vás rozhodne zarazí

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články