Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico sa má ako jediný líder krajín v rámci EÚ zúčastniť osláv ukončenia Druhej svetovej vojny v Moskve. Igor Matovič na tlačovej konferencii vyzval opozičné strany, aby spoločne 9. mája navštívili Kyjev. PS, SaS, KDH a Demokrati jeho návrh nepodporili, spoločne organizujú protesty naprieč Slovenskom. Na Matovičove slová však stihlo reagovať ruské veľvyslanectvo na Slovensku.
„Pre slovenských činiteľov, ktorí sa chystajú pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny a „Dňa Európy“ do súčasného Kyjeva, je tu krátka lekcia z dejepisu a geografie. Z Bratislavskej ulice v hlavnom meste „nezávislej“ Ukrajiny na triedu Šucheviča, nazvanú podľa vodcu ukrajinských nacistov z čias druhej svetovej vojny, to trvá pešo necelú polhodinu. Vyberiete sa touto cestou?“ pýta sa na sociálnej sieti veľvyslanectvo.
Odkaz ruského veľvyslanectva
Veľvyslanectvo, ktorému šéfuje Igor Bratčikov, odkazuje slovenským politikom, „tým, ktorí nemajú pamäť, hanbu ani svedomie, že predtým, ako sa na Ukrajine dostal k moci súčasný neonacistický režim, sa táto hlavná ulica nazývala trieda generála Vatutina“. Ten podľa zástupcov Ruskej federácie na Slovensku „oslobodil Kyjev od fašistov“ a neskôr ho „zabili banderovci“.
Status na sociálnej sieti ďalej oznamuje, že pokračovanie spomenutej ulice, ktorá nesie mená „Šuchevyčových komplicov – Banderu a spol., vedie priamo na rozmedzie Babij Jar, kde počas druhej svetovej vojny nemeckí kati a ich ukrajinskí prisluhovači vyhladili viac ako 150-tisíc Židov, Rómov a sovietskych vojnových zajatcov rôznych národností“.
„Rozprávali vám o tom v škole? Keď prídete do Kyjeva a začujete banderovské heslo „Sláva Ukrajine – hrdinom sláva!“, zamyslite sa nad tým, koho súčasné kyjevské úrady oslavujú a koho podporujete vy. Po slovensky zareagujete „historicky správne“ „Na st**ž!“, alebo, ak chcete, po nemecky „H**l!“?“ odkazuje Bratčikov.
Vysvetlenie politológa
Veľvyslanectvo vo svojom príspevku použilo už napohľad niekoľko manipulácií a poloprávd podfarbených emóciami. „Je to obyčajný historický švindeľ. Rusko spája demokratickú Ukrajinu a slobodnú spoločnosť s udalosťami a organizáciami ukrajinského odporu a nacionalistických hnutí, vykresľuje ju ako pokračovateľku banderovcov a nie ako demokratický štát patriaci do EÚ,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.
Priznáva, že časť ukrajinských nacionalistov aktívne kolaborovala s Nemcami a participovala na zločinoch a že v krajine vtedy pôsobili pro-nacistické sily, no zároveň prízvukuje, že Ukrajina sa hrdo hlási k víťazstvu nad nacizmom a podiel Ukrajincov, ktorí bojovali v radoch Červenej armády, bol výraznejší než počet aktívnych kolaborantov. „Ukrajinci majú plné právo oslavovať 8. máj viac než ktokoľvek. Ich podiel na porážke nacizmu bol neporovnateľne väčší ako účasť na kolaborácii,“ hovorí.
Status ruského veľvyslanectva vníma ako presadzovanie naratívu, ktorý aplikuje súčasné vedenie Kremľa, a to pretláčanie „pravdy“ o tom, že len Rusko porazilo Nemecko a všetci ostatní boli kolaboranti. Podľa Mesežnikova však treba stále opakovať, že za najväčšou kolaboráciou s nacizmom, ktorá je neporovnateľná s tým, o čom píše veľvyslanectvo, bola dohoda medzi Hitlerom a Stalinom z čias Druhej svetovej vojny, známa ako „Pakt Ribbentrop – Molotov“.
Anylýza ChatGPT
Celý status sme vložili aj do ChatGPT a požiadali sme ho, aby overil informácie v texte. Tu sú výsledky jeho analýzy:
V prípade premenovania ulíc v hlavnom meste je pravda, že v roku 2016 sa ulica generála Vatutina zmenila na ulicu Romana Šuchevyča. Udialo sa tak pri implementácii „dekomunizačných zákonov“, ktoré nariaďovali odstránenie symbolov a názvov spojených so sovietskym režimom a boli prijaté o rok skôr.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nikolaj Vatutin bol sovietsky generál. Podieľal sa na oslobodení Kyjeva v roku 1943. Po útoku Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) zomrel. Roman Šuchevyč pôsobil ako veliteľ UPA a bol aj členom Organizácie ukrajinských nacionalistov, ktorá bojovala za nezávislosť Ukrajiny proti Sovietom aj Nemecku. Výklad veľvyslanectva, že ide o „vodcu ukrajinských nacistov“, možno považovať za účelový.
UPA bola polovojenská nacionalistická organizácia vedená Stepanom Banderom. Jej cieľom bolo vytvorenie nezávislého ukrajinského štátu, ktorý mal byť nezávislý od Sovietskeho zväzu aj nacistického Nemecka. Zodpovedá za masové vraždy Poliakov vo Volyni a Haliči. Dnes predstavuje kontroverzný symbol – kým na západe krajiny je vnímaná ako symbol odporu proti totalite, na východe Ukrajiny a v Rusku ju považujú za extrémistickú a zločineckú organizáciu.
Polopravdy a manipulácie
V statuse sa píše aj o tom, že ulica Šuchevyča alebo Banderu sú prepojené na Babij Jar. V tomto prípade ide o geografickú manipuláciu. Babij Jar, jedno z najtragickejších miest holokaustu na Ukrajine, kde nacisti v roku 1941 skutočne zavraždili desiatky Židov, Rómov a Sovietov, sa nachádza v severozápadnej časti Kyjeva. V blízkosti sú ulice pomenované podľa niektorých členov UPA, tá Šuchevyčova sa však s miestom nespája.
V závere veľvyslanectvo naráža na heslo „Sláva Ukrajine – Hrdinom sláva!“, ktoré prirovnáva k nemeckému nacistickému pozdravu alebo k pozdravu, ktorý sa na Slovensku spája predovšetkým s obdobím klerofašistickej vlády Jozefa Tisa.
Pozdrav „Sláva Ukrajine – Hrdinom sláva!“ je spájaný s Organizáciou ukrajinských nacionalistov (OUN), radikálnou nacionalistickou organizáciou, ktorá je, podobne ako UPA, mimoriadne kontroverzná. Súčasná Ukrajina ho však prijala ako vlastenecký pozdrav po anexii Krymu a počas vojny na Donbase, a v roku 2018 ho vláda prijala ako pozdrav armády a bezpečnostných síl.
Spájanie s „H**l“ alebo so zvolaním „Na st**ž!“ je zavádzajúce. Ruské veľvyslanectvo sa snaží o vytvorenie paralely medzi dnešnou Ukrajinou a totalitným režimom v Nemecku alebo na Slovensku.
Nahlásiť chybu v článku