Ilustračná foto: archív TASR/AP

Rusi sa napokon predsa len snažili zamiesť stopy pod koberec.

Až 16-násobne vyššiu úroveň radiácie nad normálom zaregistrovali v severoruskom meste Severodvinsk 8. augusta krátko po výbuchu v približne 30 kilometrov vzdialenom vojenskom raketovom testovacom stredisku Ňonoksa. Informovala o tom v utorok ruská Federálna služba pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia (Rosgidromet).

Táto federálna služba uviedla, že jej senzory v Severodvinsku zaregistrovali gama žiarenie presahujúce úroveň normálu „štyri až šestnásťnásobne“. Úrovne boli vyššie na šiestich z ôsmich jej staníc. Tieto úrovne sa však vrátili do normálu po dva a pol hodine. Jeden zo senzorov zaznamenal úroveň 1,78 mikrosievera za hodinu, výrazne nad miestnym priemerom, ale hlboko pod nebezpečnou úrovňou, dodal Rosgidromet, ktorého citovala agentúra AFP.

Ruská Štátna spoločnosť pre atómovú energiu (Rosatom) medzitým oznámila, že jej pracovníci poskytovali podporu pre „izotopový zdroj energie“ rakety, keď došlo k výbuchu, ktorého sila ich vymrštila z testovacej platformy do mora.

Ruské ministerstvo obrany spočiatku tvrdilo, že explózia v testovacom stredisku Ňonoksa na severovýchode Archangeľskej oblasti zabila dve osoby a ďalších šesť zranila. Rosatom však neskôr priznal, že pri incidente zomrelo päť jeho pracovníkov a zranenia utrpeli tri ďalšie osoby.

Experti sa domnievajú, že v skutočnosti šlo o neúspešný test rakety na jadrový pohon – konkrétne o strelu 9M730 Burevestnik, v kódovaní Severoatlantickej aliancie známu ako SSC-X-9 Skyfall.

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo vlani v júli nové videá svojich špičkových zbraní, ktorých existenciu odhalil v marci toho roka šéf Kremľa Vladimir Putin. Medzi nimi bol aj Burevestnik.

Ako vtedy informovala televízia RT, Burevestnik – strela s plochou dráhou letu na jadrový pohon – už bol úspešne testovaný, jeho konštrukcia potrebuje ešte doladiť. Strela, ktorá je navrhnutá tak, aby mala „neobmedzený dolet a neobmedzenú manévrovaciu schopnosť“, podstupuje dodatočné pozemné testy a očakáva sa, že po vylepšení pôjde na letové skúšky.

Uložiť článok

Najnovšie články