Foto: Profimedia

Nastal čas spoznávať svet aj z iného uhla pohľadu.

Aktuálna koronavírusová pandémia nám znemožnila cestovať naprieč svetom. Množstvo voľného času nám však umožňuje cestovať aspoň virtuálne, prípadne sa pripravovať na návštevu ďalších destinácií, keď sa situácia upokojí.

Kam však cestovať? Každý si svoje cestovateľské sny plní inak a rovnako iným spôsobom si vyberá cieľové destinácie. Čo tak ale navštíviť najnezvyčajnejšie vyzerajúce budovy sveta? Vybrali sme pre vás 8 tipov na atypické budovy, ktoré nájdete v rôznych kútoch sveta.

Graz Modern Art Museum v Grazi

Náš výber nezvyčajných budov začíname v susednom Rakúsku, konkrétne v meste Graz. Budova Múzea súčasného umenia na brehu rieky bola otvorená v roku 2003 a od miestnych si vďaka svojmu dizajnu vyslúžila pomenovanie „Der Friendly Alien“, čo v preklade znamená „Priateľský mimozemšťan“. Vzhľad budovy navrhli architekti Angličan Peter Cook a Francúz Colin Fournier.

Rakúske mesto Graz je už dlhodobo umeleckým centrom a v roku 2003 sa (aj vďaka modernej budove) stalo hlavným európskym mestom kultúry. Graz sa preslávilo najmä svojím historickým centrom, ktoré bolo zapísané aj na Zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1999. Na zoznam sa dostalo dokonca rok predtým, ako sa to podarilo hlavnému mestu Rakúska.

Foto: Profimedia

Sun Cruise Resort & Yacht v Južnej Kórei

Jedna z budov hotelového komplexu v Južnej Kórei na prvý pohľad vyzerá, akoby sa na kopec pevniny nejakým zázračným spôsobom doplavila sama. V skutočnosti však ide o vôbec prvý hotel na svete v podobe luxusnej výletnej lode, ktorá nekotví na mori, ale na súši. Pochváliť sa môže prepychovými izbami, golfovými ihriskami, nechýbajú bazény, zábavné centrá a kasína, skrátka všetko, čo vám môže poskytnúť aj akákoľvek iná luxusná výletná loď. Táto je však vhodná najmä pre tých, ktorí zvyknú trpieť morskou chorobou a plavba po vlnách morí a oceánov im nerobí dobre.

Foto: Profimedia

Svadobný palác v turkménskom Aškabate

11-poschodová budova primárne určenú na konanie svadieb bola postavená na požiadavku turkménskej vlády. Samotná stavba trvala 3 roky, slávnostne ju otvorili v roku 2011. Rozkladá sa na ploche viac ako 38-tisíc metrov štvorcových, pričom jej dominantou je osemhranná hviezda na jej samotnom vrchole. A čo všetko tu nájdete? Celkovo 6 miestností, ktoré slúžia na svadobné obrady, tri veľké svadobné sály, z ktorých dve majú kapacitu pre 500 a jedna pre 1000 hostí. Okrem iného tu ale nájdete 7 banketových miestností, 36 obchodov, dve kaviarne, hotel s 22 izbami, administratívne kancelárie i knižnicu. Netreba sa teda báť, že peniaze boli vyhodené zbytočne.

Foto: Profimedia

Riverside Museum v Glasgowe

Svoju atypicky vyzerajúcu budovu má aj hlavné mesto Škótska. Pri potulkách Glasgowom môžete natrafiť aj na budovu Múzea dopravy, ktorú navrhla svetoznáma architektka Zaha Hadid. Múzeum bolo slávnostne otvorené a sprístupnené v roku 2011, patrí teda medzi naozaj nové a moderné budovy.

Hypermoderné múzeum dopravy sa môže okrem zvučného architektonického mena pýšiť aj unikátnou zbierkou vozidiel či špičkovými interaktívnymi výstavami. Vystavených je viac ako 3-tisíc exponátov a ročne toto múzeum navštívi viac ako 1,2 milióna zvedavých turistov.

Samotná budova múzea Riverside Museum získala v roku 2013 ocenenie Európske múzeum roka a my musíme uznať, že zaslúžene.

Foto: Profimedia

Knižnica Geisel Library v San Diegu

Slovákom budova knižnice Kalifornskej univerzity v San Diegu zrejme pripomenie budovu Slovenského rozhlasu v Bratislave, táto je však o pár rokov staršia. S výstavbou Geisel Library sa začalo v roku 1968, dokončená bola o dva roky neskôr. Autorom návrhu budovy je William Leonard Pereira, ktorý sa preslávil tým, že svoje stavby navrhoval do nezvyčajných tvarov, pyramídových obzvlášť. Druhou jeho slávnou stavbou je mrakodrap Transamerica Pyramid v San Fanciscu.

Foto: Profimedia

Guggenheimovo múzeum v Bilbau

Múzeum moderného umenia si zaslúži moderný dizajn, preto niet divu, že to v španielskom Bilbau vyzerá práve takto netradične. Stavbu charakterizujú zakrivené línie a množstvá vzájomne prepojených dielov, z ktorých niektoré sú pravouhlé matné vápencové bloky, ostatné sú lesklé a z titanu. Celková úžitková plocha múze je 24-tisíc metrov štvorcových, pričom až na 11-tisíc štvorcových metroch môžete nájsť výstavné plochy s exponátmi. So stavbou múzea sa začalo v roku 1993, otvorené bolo o štyri roky neskôr.

Foto: Profimedia

Mrakodrap King Power MahaNakhon v Thajsku

Niekdajšia najvyššia budova Thajska meria úctyhodných 314,2 metra a má 78 poschodí. Rekord najvyššej budovy v krajine držala síce len dva roky, číže tento status jej už prisúdiť nemožno, prívlastok, ktorý jej však rozhodne nikto nevezme, je ten, že patrí medzi najatypickejšie budovy krajiny (a aj sveta). Mrakodrap, ktorý vyzerá akoby sa v strede išiel rozpadnúť, v sebe okrem administratívnych priestorov ukrýva aj hotel, luxusné byty, no čo najväčšmi prekvapí je verejné observatórium. Zaujímavosťou je tiež, že výstavba trvala len necelých 5 rokov.

Foto: Profimedia

Kostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku

Svojou troškou do tohto zoznamu prispela aj krajina ľadu a ohňa. Hallgrímskirkja je kostol v hlavnom meste Islandu, Reykjavík. Vďaka svojej výške 74,5 metra je štvrtou najvyššou budovou, ktorú na celom Islande môžete nájsť, po vysielačoch Hellissandur a Eiỗar a mrakodrape Smáratorg Tower. Spomedzi tu uvedených nezvyčajných budov, stavba tohto kostola trvala najdlhšie. Začalo sa s ňou v roku 1945 a skončilo až v roku 1986. samotný projekt budovy pritom existoval už od roku 1937.

Vďaka tomu, že ho možno nájsť priamo v centre hlavného mesta, stal sa jedným z jeho najznámejších symbolov. A po kom má také zvláštne meno? Volá sa po známom islandskom básnikovi a kňazovi Hallgrímurovi Péturssonovi, ktorý žil v rokoch 1614 až 1647.

Foto: Profimedia
Uložiť článok

Najnovšie články