Foto: Heliogen

Priemyselná výroba je veľkým znečisťovateľom.

Ak by ste dnes oslovili hocijakú firmu na svete, aby vám vyrobila betón bez toho, aby vyprodukovala oxid uhličitý, povedia vám, že je to nemožné. Pri jeho výrobe sú totiž potrebné vysoké teploty a tie sa dajú zabezpečiť iba spaľovaním fosílnych palív. Na scénu ale teraz prichádza spoločnosť Heliogen s prevratným riešením, ktoré môže znamenať prelom vo výrobe ekologickej energie. 

Spoločnosť Heliogen sa zaoberá výrobou čistej energie za pomoci koncentrovanej slnečnej energie. Pred tromi dňami v tlačovej správe oznámila, že sa jej podarilo po prvýkrát vytvoriť „solárnu pec“, ktorá dosahuje teploty vyššie ako 1000 stupňov Celzia. Nachádza sa v americkej Kalifornii.

Foto: Heliogen

Dosiahli to pomocou sústavy špeciálnych zrkadiel, ktoré sústreďujú slnečné lúče do jedného miesta. Ovláda ich špeciálny softvér, ktorý dokáže s dokonalou presnosťou natočiť každé zrkadlo a prispôsobovať sa pohybu slnka, aby zabezpečil presný tok lúčov do jedného bodu.

Foto: Heliogen

Takéto teploty sú využiteľné v priemyselnej sfére a môžu tak nahradiť fosílne palivá pri výrobných procesoch cementu, ale aj ocele či pri petrochemickom spracovaní. Vďaka tomu by sa mohli výrazne znížiť emisie produkované priemyselným odvetvím.

Foto: Heliogen

Veď napríklad iba výroba cementu, teda jeden z priemyselných procesov dobre využiteľných práve pri technológii spoločnosti Heliogen, je zodpovedná za produkciu viac ako 7 % celosvetových emisií oxidu uhličitého.

Foto: Heliogen

Čoskoro chce Heliogen pokoriť teplotu až 1 500 stupňov Celzia, čo otvára brány do ďalších odvetví priemyslu ako je výroba skla či dokonca výroba vodíka, o ktorom sa uvažuje ako o ekologickom palive budúcnosti. Jeho najväčším problémom je ale výroba pomocou fosílnych palív, čo z neho v konečnom dôsledku už až tak ekologické palivo nerobí.

Foto: Heliogen

Projekt podporuje aj Bill Gates, ktorý sa vyjadril, že súčasné procesy, ktoré sa podieľajú na výrobe cementu, ocele a iných materiálov sú zodpovedné za viac ako pätinu všetkých emisií. „Tieto materiály sú všade okolo nás, ale nemáme žiadne použiteľné objavy, ktoré by ich dokázali vyrábať s nulovými emisiami uhlíka,“ uviedol Gates. Aj preto sa rozhodol podporovať projekt Heliogen.

Uložiť článok

Najnovšie články