brightsourceenergy.com/press room

V Izraeli otvorili ďalšiu časť solárnej elektrárne.

Mnohí z nás poznajú výrobu energie zo slnka pomocou fotovoltaických článkov. Elektráreň v Izraeli okrem tejto bežnej technológie využíva aj ďalšiu, ktorá už tak typická nie je. Pozostáva zo špeciálnych zrkadiel a obrovskej veže, najväčšej svojho druhu, ktorá sa týči v ich strede. 

Ako informuje portál českej televízie ct24 stavba s 250 metrovou vežou sa týči v Negevskej púšti za mestom Beer Ševa. Elektráreň funguje na princípe až 50-tisíc zrkadiel, ktoré sa natáčajú za slnkom a odrážajú lúče na vrchol veže, kde vzniká umelé slnko. Žiarivú vežu tak vidieť aj vo vzdialenosti 60 kilometrov.  Teplo z rozpáleného vrcholu veže poháňa turbínu a tá tak dokáže vyrábať elektrinu.

brightsourceenergy.com/press room

Vravíme tomu Sauronova veža, ako z Pána prsteňov“ povedal izraelský minister životného prostredia Juval Steinitz.

brightsourceenergy.com/press room

Okrem tejto zaujímavej slnečnej elektrárne sa v areáli nachádza aj ďalšia. Tá ohrieva potrubie, ktoré prúdi cez panely. V potrubí sa nachádzajú roztavené soli, ktoré dokážu akumulovať teplo. Vďaka tejto technológii dokáže elektráreň vyrábať energiu ešte 5 hodín po zotmení a to na plný výkon.

brightsourceenergy.com/press room

Izrael sa snaží odpútať od využívania neobnoviteľnej energie a spaľovania uhlia s cieľom výroby elektriny aj takýmto spôsobom. Komplex slnečných elektrární v Ašalim dokáže vyrábať energiu až pre 200-tisíc domácností. Spolu s ložiskami zemného plynu chce do niekoľkých rokov úplne ukončiť výrobu energie pomocou uhlia či vykurovacích olejov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )