Foto: Milbourne Christopher, Public domain, via Wikimedia Commons

Jednoduchý trik mnohí ďalší iluzionisti doslova vyšperkovali. K truhlici so ženou pridali napríklad aj hektolitre striekajúcej krvi. Základ ale zostal rovnaký.

Ten trik pozná snáď každý a je súčasťou takmer každej priemernej kúzelníckej šou. To, čo však dnes vnímame ako samozrejmosť a nepríde nám na tom absolútne nič magické, bolo v prapočiatkoch tohto triku priam senzáciou. Trik s rozpílením človeka v boxe alebo v trhulici na dve polovice sa prvýkrát podarilo úspešne vykonať pred zrakmi divákov pred sto rokmi. Prečo je však tento trik stále viac-menej ohromujúci a prečo ho najskôr mnohí odsúdili?

V nedeľu 17. januára to bude presne sto rokov, odkedy sa iluzionistovi Percymu Thomasovi Tibblesovi podarilo vrámci jeho vystúpenia zdanlivo rozpíliť ženu v truhlici na dve polovice, píše web The Guardian.

Obecenstvo ohúril jednoduchým trikom

Písal sa vtedy rok 1921 a iluzionista s umeleckým menom PT Selbit trikom ohúril nielen prísediacich v hľadisku Finsbury Park Empire, ale aj ostatných iluzinistov. Dal totiž základ jednému z najznámejších trikov histórie kúzelníkov, píše web Financial Times. Odvtedy si tento trik osvojili desiatky jemu podobných iluzionistov, ktorí ho predvádzali v rôznorodých obmenách. Základ ale vždy zostal rovnaký – truhlica alebo box, v ktorom je umiestnený človek (najčastejšie šarmantná asistentka samotného mága) a píla, ktorou iluzionista dobrovoľníka zdanlivo rozdelí na dve časti.

Foto: Jasper Maskelyne, Public domain, via Wikimedia Commons

Najznámejší trik v histórii ilúzií je pomerne jednoduchý – tajomstvo spočíva vo veľkosti truhlice a ohybnosti asistentky. Keď ho Američan Tibbles prvýkrát predvádzal, dal si na jeho stvárnení záležať. Debnička alebo truhlica, do ktorej svoju šarmantnú asistentku zatvoril, mala dva otvory, samozrejme. Vo vnútri truhlice už len stačilo, aby asistentka dala nohy k brade, aby zvyšok zostal prázdny. A Tibbles mohol začať píliť.

Dal si pozor, aby to bolo čo najefektnejšie – pílou prechádzal cez truhlicu pomaly, aby si každý myslel, že v skutočnosti nepíli len drevo, ale aj ženu vo vnútri. S týmto by už dnes však veľmi neuspel vzhľadom na zdĺhavosť celého procesu pílenia. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti je publikum voči iluzionistom skeptickejšie a neuverí len tak hocičomu. V minulosti však boli ľudia jednoduchší a vďaka neexistenciu internetu dokázali uveriť všeličomu.

Autorstvo sa overuje ťažko, bol však prvý

Aj napriek jednoduchosti nápadu sa napokon Tibblesovi podarilo vytvoriť excelentný trik, ktorý neskôr ďalší iluzionisti ešte zdokonalili. Postupne začali šarmantným asistentkám alebo dobrovoľníkom z publika z truhlice trčať hlava či nohy, aby diváci uverili, že v debni je naozaj človek. K tomuto ale boli potrební hneď dvaja ľudia v truhlici – opäť, aby sa dosiahol želaný efekt a diváci ilúzii uverili.

Ako sa trik predvádza, si môžete pozrieť aj vo videu nižšie:

No a aby toho nebolo málo a trik bol ešte uveriteľnejší, tak niektorí iluzionisti sa rozhodli asistentky rozdeliť nie na dve, ale na tri časti a kvôli väčšej efektnosti pridali aj hektolitre striekajúcej krvi všade navôkol.

Tak ako pri každom úspechu, aj v tomto prípade sa špekuluje, či bol Tibbles skutočne autorom triku. Podľa mnohých sa totiž dajú stopy podobnej ilúzie nájsť už v zápiskoch z éry starovekého Egypta. Iní zas tvrdia, že prvotným autorom triku, ktorý ho vo svojich poznámkach popísal, bol veľkolepý francúzsky iluzionista Jean Robert-Houdin. Ten ho mal vymyslieť ešte v roku 1858.

Problémom však je, že Robert-Houdin síce trik spísať mohol, rozhodne ho však nepredviedol. To sa napokon podarilo až o desiatky rokov neskôr Tibblesovi. Prvýkrát pritom tento trik ukázal vybranému publiku už v decembri 1920. Chcel ukázať, že je skutočne talentovaný a zaslúži si vlastné predstavenie. A to sa mu aj podarilo – trik s rozrezaním ženy bol veľký hit.

Mal svojich obdivovateľov i kritikov

Prvotný trik však rovnako, ako vzbudil vlnu záujmu a údivu zo strany divákov, vyslúžil si aj množstvo kritiky. Mnohým sa nepáčilo barbarstvo ilúzie, počas ktorej bola rozrezaná žena, obzvlášť v období, keď v Spojených štátoch amerických len pred pár mesiacmi bolo nežnejšiemu pohlaviu udelené volebné právo. Trik tak bol v očiach mnohých nástrojom ako po novozískanom práve žien metaforicky pošľapať.

Iluzionista Percy Thomas Tibbles. Foto: AnonymousUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Nech už však boli postranné zámery iluzionistu akékoľvek, jedno je isté – svetu mágie dal trik, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou takmer každej magickej šou. A práve pri príležitosti stého výročia sa anglická spoločnosť The Magic Circle združujúca viacerých známych i menej známych kúzelníkov a iluzionistov rozhodla, že tento trik verejnosti opäť ukáže.

Výročie si iluzionisti pripomenú špeciálnym streamom

Už najbližší víkend (teda 17. januára 2021) The Magic Circle na svojom Facebooku naživo prostredníctvom streamu ukáže nielen trik s rozpílením samotným, ale aj množstvo ďalšieho. Súčasťou programu bude svetoznámy David Copperfield, asistentka Debbie McGee, ktorá „bola prepílená“ hneď niekoľkokrát a porozpráva o tom, ako tento trik vôbec prebieha a mnohí iní iluzionisti, ktorí taktiež prezradia viac o tom, ako známy storočný trik predvádzali, informuje The Guardian.

The Guardian, Financial Times, Kafe.cz, Cardopolis
Uložiť článok

Najnovšie články