Portrait of strong aged man with strain arm muscles,Image: 652367957, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes

Stále je lepšie začať posilňovať neskôr, ako nikdy.

Mnohí ľudia posilňujú najmä preto, aby mali lepšiu a krajšiu postavu. Nech je už motivácia akákoľvek, správne cvičenie je pre naše telo mimoriadne prospešné. V skutočnosti človek začne strácať svalovú hmotu už pred dosiahnutím 40 rokov. Dá sa s tým však niečo robiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento pokles svalovej hmoty je čiastočne spôsobený redukciou svalových vlákien, ku ktorej dochádza pri rozpade motorických neurónov. To sú bunky v mozgu a v mieche, ktoré nášmu telu dávajú signály, aby sa hýbalo. Žiaľ, táto degradácia sa nedá zastaviť, no nová štúdia publikovaná v časopise American Journal of Physiology: Cell Physiology ukazuje, že je možné ho výrazne spomaliť.

Ako píše portál Science Alert, silový tréning upevňuje spojenie medzi nervami a svalmi, a hlavne chráni motorické neuróny v mieche.

Predtým neboli vedci schopní dokázať, že silový tréning toto spojenie upevňuje. Naša štúdia je prvou, ktorá prezentuje, že to tak je,“ hovorí fyziológ Casper Søndenbroe z univerzity v dánskej Kodani vo vyhlásení.

Výsledky už po dvoch mesiacoch

Problémom pre vykonanie takejto štúdie je odber vzoriek tkaniva na miestach, kde sa svalové a nervové bunky spájajú a následne vykonať meranie. Vedci v štúdii to urobili inak a skúmali biomarkery súvisiace so stabilitou prepojení medzi neurónmi a svalmi vo vzorkách biopsie účastníkov.

Samotného výskumu sa zúčastnilo 38 zdravých starších mužov s priemerným vekom 72 rokov. Následne absolvovali 16-týždňový kurz intenzívneho vzpierania. Ďalšia skupina 20 zdravých starších mužov s rovnakým priemerným vekom necvičila a slúžila ako kontrolná skupina.

Ilustračná foto: Unsplash

Cvičenia u výskumnej skupiny prebiehali trikrát týždenne a po dvoch mesiacoch, teda v polovici experimentu, už bolo možné vidieť rozdiely vo veľkosti svalov a aj v kondícii. Vedci tiež našli zmeny v biomarkeroch.

Vždy je čas na zmenu

To naznačuje, že silový tréning môže spomaliť časť rozpadu medzi svalmi a nervovým systémom. Podľa vedcov by sa malo začať cvičiť čím skôr, aby si telo vytvorilo rezervy, ku ktorým sa potom môže vrátiť.

Ilustračná foto: Unsplash

Štúdia ukazuje, že aj keď začínate neskoro v živote, stále môžete niečo zmeniť,“ hovorí Søndenbroe, pričom sa podľa neho pokojne môže so silovým tréningom začať aj vo veku 65 či 70 rokov.

Síce bola štúdia vykonávaná iba na mužoch, platiť to má aj pre ženy, ktoré z cvičenia profitujú rovnako ako muži.

Uložiť článok

Najnovšie články