Foto: TASR/AP

Amatér detektorom objavil súbor zlatých šperkov z 5. storočia.

Vzácne zlaté šperky z 5. storočia objavil 51-ročný Nór počas augustovej vychádzky na pozemku farmy neďaleko mesta Stavanger, na ktorú si zobral aj nedávno kúpený detektor kovov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Súbor obsahoval deväť nórskych zlatých medailónov a zlatých perál, ktoré kedysi tvorili honosný náhrdelník, ako aj tri zlaté prstene. Podľa archeológov je nález jedinečný vďaka vzoru na medailónoch; ide o druh koňa zo severskej mytológie.

Vyše 100 gramov

Šperky, ktoré vážia vyše 100 gramov, pochádzajú z obdobia okolo roku 500 nášho letopočtu. „Je to zlatý nález storočia v Nórsku. Nájsť naraz toľko zlata je veľmi nezvyčajné,“ povedal Ole Madsen, vedúci Archeologického múzea Stavangerskej univerzity (UiS). Predchádzajúci porovnateľný nález v Nórsku pochádza až z 19. storočia.

„Vzhľadom na miesto objavu a na to, čo vieme z iných podobných nálezov, ide pravdepodobne buď o ukryté cennosti, alebo o obetu bohom v ťažkých časoch,“ povedal profesor Haakon Reiersen. Podľa nórskych zákonov dostanú nálezca aj majiteľ pozemku odmenu, jej výška však ešte nebola stanovená.

Najnovšie články