Foto: Profimedia

Archeológovia predpokladajú, že meče skryli judskí rebeli pravdepodobne z čias povstania Bar Kochbu.

Izraelskí výskumníci objavili v jaskyni pri Mŕtvom mori štyri mimoriadne zachovalé starorímske meče. Zbrane sú 1900 rokov staré. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Meče v takmer neprístupnej štrbine jaskyne severne od oázy Ejn Gedi našiel tím vedcov, keď fotografoval staroveký nápis na stalaktite. Po tom, ako si všimli dobre zachovaný starorímsky oštep – pilum a kus opracovaného dreva, z ktorého sa vykľula pošva jedného z mečov, na miesto prišiel aj ďalší tím a ten objavil zmienené zbrane.

Meče našli aj s pošvou

Archeológovia predpokladajú, že meče skryli judskí rebeli pravdepodobne z čias povstania Bar Kochbu v rokoch 132 – 135 nášho letopočtu po tom, ako ich ukoristili rímskej armáde. Meče majú železné čepele dlhé 60 až 65 centimetrov a tri z nich, ktoré identifikovali ako dlhé meče spata boli v drevených pošvách. Štvrtý je kratší meč s hruškou. Zbrane majú kvalitne upravené rukoväte z dreva alebo kovu a našli sa aj kožené pásiky a k nim patriace kusy kovu a dreva.

Riaditeľ Izraelského pamiatkového úradu (IAA) Eli Escusido vysvetlil, že spomenutý archeologický nález je mimoriadny aj preto, lebo suché púštne podnebie okolo Mŕtveho mora umožnilo zachovanie artefaktov, ktoré by inde v Izraeli neprežili. „Toto je jedinečná časová kapsula, v ktorej sú úlomky zvitkov, mince zo židovského povstania, kožené sandále a teraz dokonca aj meče v pošvách, ostré, ako keby boli ukryté len dnes,“ uviedol.

Najnovšie články