Foto: Unsplash

Privítali by ste takúto novinku aj u nás?

Určite sa vám v práci stáva, že na vás padne pracovná únava a potrebovali by ste mierny odpočinok. Najväčším lákadlom je to zaiste poobede. Čo by ste však povedali na to, keby si môžete v práci pospať? Ako informuje spravodajský portál BBC, v Japonsku sa tento zaujímavý nápad stal realitou. Sú však za tým oveľa vážnejšie dôvody. 

Množstvo ľudí popri svojich pracovných povinnostiach a následnej starostlivosti o domácnosť trpí spánkovým deficitom, kedy im na odpočinok, žiaľ, neostáva veľa času. Podľa najnovších štatistík OECD sa na špičke tohto rebríčka umiestnili Japonci. Keďže si však zamestnávatelia svojich pracovníkov vážia, rozhodli sa im pri riešení tohoto problému pomôcť.

Foto: Unsplash

Japonsko je krajina, kde je zaspávanie v kaviarňach, mestskej doprave alebo len tak na ulici na dennom poriadku. Takýto režim vyčerpania určite nie je ideálnym pre ľudské zdravie. Dokonca tento stav dostal aj vlastné pomenovanie – inemuri. Hovorí sa, že spánok v práci v Japonsku symbolizuje to, že je jej zamestnanec naplno oddaný a preto je to ospravedlniteľné.

Spánkový deficit ako príčina zdravotných ťažkostí

Napriek tomu však táto neznesiteľná únava nie je určite pre nikoho príjemným pocitom a na ľudské zdravie má tiež negatívny vplyv. Ako informuje portál BBC, svoje o tom vie aj Takanori Kobayashi, ktorý bol ešte prednedávnom váženým a stále zaneprázdneným podnikateľom. Všetko sa to zmenilo vo chvíli, keď sa mu únava a stres začali sypať na hlavu a od svojej práce si musel oddýchnuť. A to doslova.

foto: commons.wikimedia.org (Fluffy.nns)

Kobayashi sa zameral na problém, ktorý ho najviac trápil a rozhodol sa pomôcť nie iba sebe, ale aj iným. Založil spoločnosť NeuroSpace, ktorá vytvorila unikátne spánkové programy a snaží sa ich zavádzať do japonských firiem. Za spánkový deficit sú v najväčšom dôsledku zodpovedné najmä nadčasy, počas ktorých musia zamestnanci pracovať.  Zamestnávateľom nie je hlavným cieľom svojich pracovníkov zničiť, práve naopak. A svedčia o tom aj tieto opatrenia, ktoré sa rozhodli podniknúť.

Podľa informácií BBC, v apríli tohto roku vstúpil do platnosti v Japonsku zákon, ktorý obmedzuje počet možných hodín práce nadčas. Podľa neho môžu teda zamestnanci odpracovať najviac 45 hodín nadčasov mesačne. Okrem toho sa u spoločností uchytila praktika s názvom hirune, teda prestávka, počas ktorej si pracovníci môžu pospať a oddýchnuť si tak počas pracovnej doby.

Foto: Unsplash

Príkladom je aj spoločnosť GMO Internet Group, ktorá sa do projektu okamžite zapojila a túto novinku nadšene prijala. Zamestnanci si počas obeda môžu vychutnať vôňu levandule, ktorá zaplní ich kancelárie a nepoužívanú konferenčnú miestnosť zaplnilo 27 lehátok, ktoré môžu využívať. Pospať v práci si tak môžu každý deň od 12:30 po dobu jednej hodiny.

Toto riešenie vychádzalo zo situácie, ktorá bola v Japonsku naozaj alarmujúca. U zamestnancov sa totiž objavil prípad o zástave srdca z prepracovanosti alebo dokonca psychické problémy, ktoré skončili až samovraždou. Zamestnávatelia veria, že tento krok pomôže predísť tomu, aby sa podobné katastrofické scenáre opakovali.

bbc.comen.wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články