foto: Unsplash (ilustračné)

Zdá sa, že ľudská krutosť nemá hraníc.

Po rokoch sa podarilo získať zábery, na ktorých je možné vidieť, čím všetkým si musí mláďa slona prejsť len preto, aby mohlo slúžiť ako turistická atrakcia. Sloníča je v útlom veku odobrané matke a utýrané k poslušnosti.

Zábery nie sú pre slabšie povahy

Záber, ktorý sa podarilo natočiť, je šokujúci a nie je vodný pre slabšie povahy. Ako informuje portál World Animal Protection, je na ňom vidieť, aké kruté zaobchádzanie musí sloníča strpieť len kvôli tomu, aby sa stalo vynášajúcou turistickou atrakciou. Cieľom tréningu je dosiahnuť, aby bolo sloníča maximálne poslušné a submisívne, aby vozilo turistov, pózovalo s nimi a predvádzalo rôzne kúsky počas predstavení.

Metóde, ktorou je sloníča prinútené k poslušnosti, sa hovorí „the crush“. V rámci nej je mláďa v útlom veku oddelené od matky. Následne je zviazané v drevenej konštrukcii a opakovane vystavované krutej bitke. Cvičitelia slony pichajú do citlivých miest kovovými hákmi a zámerne ich vystavujú stresu a bolesti. Zviera stráca akúkoľvek slobodu a je spútané reťazami. Organizácia World Animal Protection volá po zmene. Tá však musí nastať skôr, ako sa po pandémii vráti všetko do starých koľají a destinácie budú opäť zaplavené zvedavými turistami.

Pandémia ovplyvnila aj slony

Fyzické a psychické týranie slonov, ktoré takto prežijú celý svoj život, nie je ničím výnimočným. Odhaduje sa, že v Thajsku je v zajatí držaných a trénovaných približne 2 800 slonov. Trestať cvičiteľov slonov však nestačí, ponuka je totiž tam, kde je aj dopyt. Kým budú turisti takéto správanie voči zvieratám tolerovať, je len malá šanca, že dôjde k zmene. Mnohé organizácie obhajujúce práva zvierat dúfajú, že sa podarí presadiť zákon, ktorý by zakázal množenie slonov v zajatí.

Na trénovanie slonov mala dopad aj pandémia koronavírusu, v Thajsku muselo byť zatvorených 85 táborov so slonmi a o prácu prišlo najmenej 5 000 zamestnancov. Tábory, ktoré ostali otvorené, sa zas o svoje slony nedokážu postarať. Mnohé slony boli nútené kráčať kilometre, aby sa dostali k svojim legálnym majiteľom. Ďalším slonom zas dali dole reťaze, aby ich nebolo potrebné kŕmiť, ale hľadali si potravu samostatne. Iné slony postihol krutejší osud a boli prevezené na miesta, kde sú využívané na vykonávanie ťažkých prác.

Niekoľko slonov sa podarilo zachrániť a umiestniť ich do zariadení, kde sa o nich starajú veterinári a iní odborníci. Takých miest je však žalostne málo a slony, ktoré celý svoj život prežili ako turistická atrakcia, na slobodu ísť nemôžu. Neprežili by. Navyše, držanie slonov v zajatí je len kvapkou v mori. Je však najvyšší čas, aby sa ľudstvo spamätalo a začalo si zvieratá vážiť.

World Animal Protection
Uložiť článok

Najnovšie články