Ilustračná foto: TASR - Erika Ďurčová

Smutnou realitou je, že ľudia skutočne predstierajú, že nemajú problém s alkoholom, aj keď realita je iná. Takto už doktora neoklamú.

V prvom rade chceme zdôrazniť, aké dôležité je pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok všetkého druhu. Všeobecná lekárka pre dospelých Jana Bendová na sociálnej sieti informovala o zmene, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom januára a možno ste o nej ani len netušili. Podľa nej sa dospelí dozvedia na preventívke viac užitočných informácií o svojom zdravotnom stave. 

Vysvetlila, že po novom sa už nebude vyšetrovať sedimentácia krvi, namiesto toho pribudlo vyšetrenie GMT — gamaglutamyltransferázy.

Pribudli pečeňové testy

Je to skvelá správa pre pacientov. GMT sú totiž pečeňové testy, ktoré dokážu odhaliť poškodenie pečene.

Zvýšenú hodnotu GMT zapríčiňuje predovšetkým alkohol, ktorý je požívaný dlhodobo. To znamená, že ak aj niekoľko dní pred odberom krvi vynecháte alkohol, GMT vás prezradí. Môže však súvisieť aj s ochoreniami žlčníka či žlčových ciest. Vďaka tomu môžu ľudia odhaliť tieto ochorenia a začať sa na ne liečiť.

Naopak, ak sú hodnoty GMT znížené, v niektorých prípadoch to neznamená vôbec nič, môže to však aj signalizovať zníženú funkciu štítnej žľazy. A aj v tomto prípade patrí, že je dobré o tom vedieť.

Lekárka Bendová pridala aj malú „pikošku“. „Ak je GMT zvýšené a lekár má podozrenie na nadmerné pitie alkoholu, pomôže mu v diagnostike krvný obraz, konkrétne stredný objem červených krviniek, ktorý býva u alkoholikov zvyčajne zvýšený.“ 

Niektorí ľudia svoj problém s alkoholom taja

Zdôverila sa aj s tým, že nedávno ich v ambulancii navštívil pacient, ktorý na rovinu povedal, že denne vypije dva litre vína.

V tomto prípade však spomínané GMT prezradí aj ľudí, ktorí by skrývali svoj problém s alkoholom. A to je len dobre, keďže nie je žiadnym tajomstvom, že alkohol predstavuje pre Slovákov veľký problém.

Uložiť článok

Najnovšie články