Foto: TASR/AP

Takto prebiehal 91. ročník odovzdávania Oscarov, ktorý sa uskutočnil v Dolby Theatre v Los Angeles.

V noci sa konala najprestížnejšia filmová udalosť roka, ktorá vzdáva hold počinom v kinematografii za predošlý kalendárny rok. Ocenení boli najmä očakávaní favoriti, no nechýbalo ani niekoľko prekvapení. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Udeľovanie cien sa ani tento rok nezaobišlo bez počiatočných škandálov. Jedna z najväčších zmien spočívala v tom, že sa Akadémii nepodarilo nájsť moderátora, ktorý by hviezdnym večerom sprevádzal. Ďalším obrovským šokom bolo, keď pred pár dňami oznámila, že z dôvodu skrátenia vysielacieho času chce udeliť ocenenia až štyrom kategóriám počas reklamnej pauzy. Najhoršie bolo, že sa medzi nimi nachádzali napríklad kamera a strih. Teda kategórie, ktoré patria medzi najzásadnejšiu zložku kinematografie. No proti tomuto kroku sa vzbúrili aj režisérske mená ako Christopher Nolan či Quentin Tarantino a Akadémia svoje rozhodnutie nakoniec prehodnotila.

Napriek tomu sa však samotnému večeru Oscarov podarilo oceniť najlepšie filmy a ich tvorcov za uplynulý rok. Najväčšími favoritmi s až 10 počtom nominácií sa prekvapivo stali snímky Roma v produkcii Netflixu a Favoritka od majstra „čudných“ filmov Yorgosa Lanthimosa. Oceňovanie otvoril famózny koncert skupiny Queen s Adamom Lambertom a nechýbali ani živé vystúpenia, v ktorých sa predstavili všetky nominované piesne. Poďme sa teda pozrieť, kto si napokon zlaté sošky odniesol.

V kategórii Najlepší film uspela snímka Petera Farrellyho Green Book. Podarilo sa mu poraziť najväčších favoritov ako filmy Romu alebo Bohemian Rhapsody.

Foto: TASR/AP

Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal Rami Malek za excelentné stvárnenie hudobnej ikony Freddie Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody.

V ženskej kategórii sa nositeľkou Oscara stala Olivia Colman za hlavnú úlohu v snímke Favoritka v réžii Yorgosa Lanthimosa. Spomedzi 10 nominácií je ale táto jediná, ktorú sa filmu podarilo premeniť na víťazstvo.

Oscara za najlepšiu réžiu získal Alfonso Cuarón za svoj doposiaľ najosobnejší film Roma. Na tejto hlboko intímnej snímke pracoval celých 10 rokov.

V kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe uspel Mahershala Ali za rolu vo filme Green Book. Rovnaké ocenenie si herec odniesol už aj za film Moonlight.

Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala Regina King, ktorú sme mohli vidieť v snímke If Beale Street Could Talk. Porazila tak hviezdy ako Emmu Stone či Rachel Weisz.

V kategórii Najlepší animovaný film vyhral Spider-Man: Paralelné svety (Spider-Man: Into the Spider-Verse). Podarilo sa mu tak poraziť napríklad divácky obľúbenú snímku Psí ostrov (Isle of Dogs). Najlepším krátkym animovaným filmom sa stal Bao.

Najlepším cudzojazyčným filmom sa stala mexická Roma v réžii Alfonsa Cuaróna, ktorá bola nakrútená podľa jeho vlastných spomienok z detstva.

V kategórii Najlepší krátky hraný film zvíťazil Skin v réžii Jaime Ray Newmana a Guy Nattiv.

Najlepším dokumentárnym filmom sa stal Free Solo, ktorý vznikol pod taktovkou National Geographic v réžii Jimmy China a Elizabeth Vasarhelyi. Ako Najlepší krátky dokumentárny film bol ocenený film o menštruácii Period. End Of Sentence.

V kategórii pôvodný scenár zvíťazili Peter Farrelly a Nick Vallelonga za film Green Book.

Za najlepšiu adaptáciu scenára boli ocenení Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott a film BlacKkKlansman o černochovi, ktorému sa podarilo infiltrovať do Ku-klux-klanu.

Oscara v kategórii strih získal John Ottman za film Bohemian Rhapsody.

Za kameru si zlatú sošku odniesol najväčší favorit Alfonso Cuarón za film Roma, v ktorom sa mu podarilo vytvoriť každý jeden čiernobiely záber ako dokonalú fotografiu.

V kategórii Strih zvuku zvíťazila Nina Hartstone a film Bohemian Rhapsody. Rovnako Oscara získali aj Tim Cavagin a Paul Massey za Najlepšiu mixáž zvuku.

Za vizuálne efekty si ocenenie odniesla snímka Prvý človek (First Man). Film zachytáva príbeh prvého človeka na Mesiaci, Neila Armstronga. Zaujímavosťou je, že ide o najlacnejší spomedzi nominovaných, no napriek tomu je veľmi kvalitný.

Foto: TASR/AP

V kategórii Najlepšia pôvodná filmová hudba zvíťazil Ludwig Göransson za film Čierny panter. Najlepšou filmovou piesňou sa stala Shallow z filmu Zrodila sa hviezda a ocenenie si odniesla Lady Gaga.

Oscara za masky si odniesol Greg Cannom za úchvatnú premenu Christiana Balea na amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho, v biografickej snímke Vice.

Za kostýmy bola ocenená Ruth E. Carter, ktorá pracovala na Čiernom panterovi. Zároveň získala sošku aj Jay R. Hart za výpravu.

Výsledky vo všetkých 24 kategóriách:

Najlepší film: Zelená kniha
Réžia: Alfonso Cuarón
Herec v hlavnej úlohe: Rami Malek
Herečka v hlavnej úlohe: Olivia Colmanová
Film v cudzom jazyku: Roma
Herec vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali
Herečka vo vedľajšej úlohe: Regina Kingová
Pôvodná hudba: Ludwig Göransson (Čierny panter)
Pôvodná pieseň: Shallow (Zrodila sa hviezda – Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt)
Pôvodný scenár: Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly (Zelená kniha)
Adaptovaný scenár: Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee (BlacKkKlansman)
Krátky film: Skin
Animovaný celovečerný film: Spider-Man: Paralelné svety
Animovaný krátky film: Bao
Celovečerný dokument: Free Solo
Krátkometrážny dokument: Period. End of Sentence.
Kamera: Alfonso Cuarón (Roma)
Strih: John Ottman (Bohemian Rhapsody)
Výprava: Hannah Beachlerová, Jay Hart (Čierny panter)
Návrh kostýmov: Ruth Carterová (Čierny panter)
Masky: Greg Cannom, Kate Biscoeová, Patricia Dehaneyová (Vice)
Vizuálne efekty: Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J. D. Schwalm (Prvý človek)
Strih zvuku: John Warhurst, Nina Hartstoneová (Bohemian Rhapsody)
Mixáž zvuku: Paul Massey, Tim Cavagin, John Casali (Bohemian Rhapsody

Uložiť článok

Najnovšie články