Foto: 20th Century Fox

Sú bizarné, tragické, škandalózne a kruté, no napriek tomu sa na nich divák zasmeje. Yorgos Lanthimos je jeden z najzaujímavejších režisérov súčasnosti.

Grécky filmový režisér Yorgos Lanthimos sa preslávil svojou osobitou tvorbou plnou zvláštnych postáv v ešte divnejšom prostredí spôsobom, že aj najbizarnejšie situácie vyzerajú úplne prirodzene. Jeho najnovší film Favoritka získal pozornosť kritikov aj divákov a už teraz sa môže tešiť z množstva ocenení. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak si myslíte, že vás v kinematografii už nič nemôže prekvapiť, pozrite si filmy od tohoto režiséra. Množstvo zvláštnych scén, ktoré však dokonale spolu fungujú, násilie, ktoré pôsobí vtipne alebo tragické osudy, s ktorými by sa bežný človek nikdy nemohol v živote stretnúť. Napriek všetkému tomu veríme a s napätím sledujeme, kam až to vyústi. V týchto filmoch navyše nechýba hviezdne herecké obsadenie v podobe Olivie Colman, Emme Stone, Colina Farrella, Nicole Kidman a ďalších.

Lanthimos obrátil na seba pozornosť kritikov už svojou prvou snímkou. No najväčší úspech zožal jeho najnovší film, ktorý sa napriek tejto všetkej bizarnosti vyznačuje poctivou filmárčinou, originálnym scenárom aj skvelými hereckými výkonmi. Poďme si priblížiť najzásadnejšie snímky tohoto tajomného Gréka.

Kynodontas (2009)

ČSFD: 71%

IMDb: 7,3/10

Lanthimos sa rozhodol zachytiť obraz ľudskej túžby po ovládaní svojho okolia naozaj originálnym spôsobom. Hlavnými hrdinami je rodina, ktorá sa už na prvý pohľad vymyká normálnu. Mama, dve dcéry a syn totiž vôbec nevychádzajú z domu. Jediný, kto domácnosť opúšťa je otec, ktorý vedie továreň. Deti sú vychovávané zo strachu z vonkajšieho prostredia. Celý tento zdanlivo fungujúci chod domácnosti naruší zamestnankyňa továrne, ktorá chodí sexuálne uspokojovať syna, keď jednému z dievčat daruje čelenku.

Režisér chcel v snímke zachytiť situáciu človeka, ktorý by sa v snahe chrániť svoju rodinu nebál ani najväčších extrémov. Nechýbajú bizarné scény a ani dokonalé vykreslenie atmosféry. Jednou z najväčších hrozieb pre takúto rodinu môžu byť napríklad aj obyčajné videokazety a filmy Rocky či Čeľuste. Na festivale v Cannes získal cenu Un Certain Regard ako najlepší a najoriginálnejší film.


The Lobster/ Homár (2015)

ČSFD- 66%

IMDb- 7,1/10

Romantické sci-fi odohrávajúce sa v budúcnosti nám ukazuje zvláštne fungovanie sveta, v ktorom je každý nezadaný človek podľa zákona zatknutý a odvedený do bizarného hotela. Tam má 45 dní na to, aby si našiel partnera. Ak sa mu to nepodarí, premení sa na zviera podľa vlastného výberu. Hlavnému hrdinovi sa však podarí utiecť a zamilovať sa proti pravidlám. To rozpúta množstvo komplikácií.

Lanthimosovi sa podarilo z tohoto zvláštneho námetu vytvoriť film, v ktorom sa aj tá najpodivnejšia vec javí ako úplná samozrejmosť. Scény pôsobia chladne a bez emócií, no práve tým dokážu diváka najviac zasiahnuť. A ak toto má byť sci- fi, tak ide jednoznačne o jedno z najoriginálnejších vykreslení budúcnosti.


The Killing of a Sacred Deer/ Zabitie posvätného jeleňa (2017)

ČSFD- 66%

IMDb- 7,0/ 10

Do usporiadanej rodiny váženého kardiochirurga vstúpi postava malého chlapca a obráti ich život naruby. Na prvý pohľad nevinný Martin totiž disponuje zvláštnymi schopnosťami a chce sa doktorovej rodine pomstiť. Autor nám ale nevysvetľuje ako to všetko chlapec dokáže a diváka to ani nezaujíma. A to ani pri tých najbizarnejších scénach. Napätie sa totiž stupňuje a my čakáme na tragický koniec.

„Môžem si zobrať tvoj MP3 prehrávač, keď budeš mŕtvy? Prosím, prosím, prosím.“

Film plný metafor a symbolov so svojským, miestami dosť bizarným humorom nám na začiatku poskytne veľa priestoru na otázky, no postupne sa všetko vyjasňuje. A to v mrazivej atmosfére, kde ani momenty ako zisťovanie si prospech svojich detí v škole od učiteľov, aby vedeli kto je „vhodnejší“ na zabitie alebo scéna, v ktorej sa dcéra pýta vlastnej matky či ešte neochrnula, nepôsobia vôbec zvláštne. Lanthimos aj tu ukazuje svoj rukopis, že dokáže asi úplne každý svoj nápad spracovať dôveryhodne a z každej divnej situácie urobiť prirodzene pôsobiacu.


The Favourite/ Favoritka (2018)

Príbeh z 18. storočia zachytáva život kráľovnej Anny, ktorá sa okrem vládnutia musí vyrovnať aj s bolestivou chorobou. Jediným svetlým momentom je zdá sa jej tajný milostný pomer s lady Sarah. Túto symbiózu naruší nová služobnica Abigail. Medzi ženami sa rozpúta napínavý súboj o to, ktorá sa napokon stane kráľovninou favoritkou.

Nenechajte sa oklamať zasadením do historického prostredia alebo bravúrnymi kostýmami. Ani v tomto Lanthimosovom filme nechýbajú bizarné scény a množstvo zvláštnych situácií. Napríklad kráľovnine králiky, ktoré symbolizujú jej mŕtve deti. „Vyzeráš ako jazvec.“ Dokonca aj toto sa dá považovať za kompliment a prejav lásky.

Nechýba ani dokonalá vizuálna stránka, obohatená o fisheye zábery, excelentné dobové kostýmy či autentické prostredie a hudba najslávnejších klasických skladateľov Johana Sebastiana Bacha, Franza Schuberta či Antonia Vivaldiho. A samozrejme originálne vykreslené charaktery troch postáv, ktoré sa v ceste za svojím cieľom neboja urobiť takmer nič. A na pozadí tejto drámy môžeme nájsť aj odkazy na grécku politickú situáciu.

Favoritka žne úspechy na mnohých filmových festivaloch a získala množstvo ocenení. Na British Independent Film Awards sa jej podarilo premeniť na víťazstvo neuveriteľných 10 nominácií z 13. Uspel napríklad aj na Zlatých glóbusoch, Cenách britskej akadémie a mnohých ďalších. Na cenách Akadémie má skvelých 10 nominácií. Či sa jej podarí niektorú z nich premeniť na zlatú sošku Oscara uvidíme už tento víkend.

csfd.czimdb.com
Uložiť článok

Najnovšie články