Masový vrah zo Slovenska, Ondrej Rigo

Masový vrah zo Slovenska, Ondrej Rigo, foto: Vladimír Benko/TASR (archív)

Z času na čas sa na svete objaví človek, ktorého najviac vystihuje pojem “zlo“.

Pedofília, sériové vraždy či znásilnenia. To všetko sa deje, no väčšinou to tesne míňa naše zorné pole. O hrôzach, ktoré sa okolo nás dejú, sa dozvedáme väčšinou len ako o senzáciách z médií a možno je to tak najlepšie. Človek potrebuje mať aspoň malý kúsok istoty, že žije v bezpečnom domove obklopený dobrými ľuďmi.

Ondrej Rigo sa zapísal do dejín

Ted Bundy, Mikhail Popkov Andrej Čikatilo či Edmund Kemper. Iste ste už aj vy počuli niečo o desivých činoch sériových vrahov z Ruska či z Ameriky. Vedeli ste však, že šialenstvo v podobe sériového vraha, sa nevyhlo ani Slovensku? Jedným z najväčších masových vrahov v moderných dejinách Slovenska je muž známy ako Ondrej Rigo.

Ondrej Rigo sa narodil 17. decembra v roku 1955 v malebnej Modre. V živote to nemal ľahké, už v 14 rokoch sa ocitol v prevýchovnom nápravnom zariadení a neskôr aj so svojimi súrodencami putoval do sirotinca, aj keď sirotou nebol. Napriek tomu Rigo v rozhovoroch vždy tvrdil, že mal svojich rodičov rád a ranilo ho, keď sa jeho otec ocitol vo väzení a neskôr zahynul počas pokusu o vlámanie. Nešťastná smrť postihla aj jeho matku, zomrela v roku 2000 po tom, čo ju zrazilo auto.

Andrej Turčan [Public domain], via Wikimedia Commons
Rigo sa dvakrát oženil, o jeho manželstvách a osude žien sa toho ale vie veľmi málo. Vie sa však, že má dcéru, ktorá ho neskôr občas navštevovala vo väzení a pred vraždami bol zamestnaný v redakcii denníka Pravda, v jednej z Bratislavských nemocníc pracoval ako požiarnik a zložil dokonca aj plynárske skúšky. Istý čas pracoval v hoteli Carlton a práve tam došlo napokon aj k jeho zatknutiu. Predtým ako ho obvinili z vrážd, obvinili Riga súdy už 11-krát, pričom väčšinou šlo o vlámania a nepovolené opustenie krajiny. V zahraničí dokonca žiadal o azyl pod falošným menom a so sfalšovanými dokladmi.

Zavraždil 8 žien a maloletého chlapca

Slovensko si Ondreja zapamätalo najmä preto, že v krátkom čase medzi rokmi 1990 až 1992 pripravil o život 9 ľudí, a to nielen na Slovensku. Vraždil napríklad aj v Mníchove a v Amsterdame. 8 z jeho obetí boli ženy a za zabitie 9 ľudí, nekrofíliu a ďalší pokus o vraždu, bol Rigo odsúdený na doživotie. Svoj trest si odpykáva vo väznici v Leopoldove a psychiatrické vyšetrenia ukázali, že trpí nielen schizoidnou poruchou osobnosti, ale je zároveň aj antisociálnym psychopatom.

O jeho ohavných činoch informovali nielen slovenské noviny, ale aj svetové. Na Slovensku o ňom napríklad v roku 1994 písal denník SME, ktorý hovorí, že muž rómskeho pôvodu z Modry počas predčítania obvinení nedal na sebe badať takmer žiadne emócie. Jeho prvá vražda sa odohrala v Mníchove, kde cez pootvorené okno vnikol do príbytku ženy, Heleny S. V spálni jej tyčou rozbil hlavu, vrchnú časť tela prikryl paplónom, znásilnil ju a z jej bytu ukradol šperky. Podobným spôsobom zavraždil v Mníchove ešte jednu ženu, Illke Z. a len o niečo neskôr sa ocitol v Amsterdame, kde vo vraždení pokračoval.

Po vražde v Amsterdame sa presunul na Slovensko a zabil ďalších niekoľko žien a malého chlapca, syna jednej z obetí. Maloletá obeť mala len 16 rokov a najstaršia mala 88 rokov. Rigo mal počas každej z vrážd na rukách natiahnuté ponožky v nádeji, že po sebe nezanechá žiadne stopy. Práve kvôli tomu ho niektorí prezývajú aj „ponožkový vrah“. V tom čase však už bolo možné páchateľa dolapiť na základe analýzy vzoriek DNA a po súloži s mŕtvolou Rigo vždy vyfajčil cigaretu a ohorok odhodil na zem neďaleko miesta činu, zvyčajne pod okno alebo balkón.

Prežila len Jana B.

Jedinou z jeho obetí, ktorá prežila, bola Jana B. a aj vďaka jej výpovedi sa Rigo napokon dostal pred súd. Proces trval len 10 dní a uložený mu bol výnimočný trest. Odborníci sa v tom čase zhodli na tom, že Rigove šance na resocializáciu a nápravu sú minimálne, vrahovi sa však rozsudok nezdal spravodlivý a rozhodol sa, že sa proti rozsudku odvolá. Našťastie, Rigovi pokus nevyšiel a rozsudok ostal právoplatný.

V súčasnosti má Ondrej Rigo 63 rokov a pred časom požiadal po odpykaní 25 rokov trestu o podmienečné prepustenie. Žiadosť však neskôr stiahol a jeden z najhorších sériových vrahov Slovenska tak ostáva aj naďalej za mrežami.

Wikipedia, Kriminalistika, Murderpedia, Sme
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )