Foto: YouTube

Sadista, sadomasochista, zoofil, nekrofil, no predovšetkým vrah. Taký bol posledný popravený muž, Štefan Svitek.

Popravy, vraždy, násilné správanie, znásilnenia, pedofília či únosy. Toto všetko sa reálne deje každý deň na celom svete.  Ak ste si mysleli, že ste už počuli o všetkom a videli naozaj všeličo, nemusí to byť celkom pravda. Po prečítaní tohto textu nebudete ani len veriť, že sa odohral na Slovensku aj napriek tomu, že desivé a strašné veci sa v dnešnom svete stávajú stále. Presne pred 29 rokmi, 8. júna 1989 bol popravený posledný muž v Československu. Bol ním Štefan Svitek, ktorý sa dopustil činov, aké si nechcete ani predstaviť.

Beštia v ľudskom tele

Štefan Svitek bol ženatý so ženou, ktorá mala už z predchádzajúceho manželstva jednu dcéru. S ním mala tiež jedno dieťa a spolu čakali tretie. Jeho život bol naozaj zvláštny. Nedá sa napísať, že nebol bezproblémový človek, s problémami si totižto potýkal. Počas celého života strávil dokopy 8 rokov v rôznych väzniciach na Slovensku, naposledy to bolo za vydieranie. Vyrastal vo veľmi nepriaznivom prostredí. Dobrým vzorom mu určite nebol otec, ktorý pil a bil všetkých naokolo. To spôsobilo, že Štefan mal agresívne sklony.

Už od 10 rokov hrozným spôsobom týral zvieratá. Od 12 rokov mal s nimi občasný sexuálny styk. Rezal kravy, kastroval býky. Pri týraní a sebapoškodzovaní mal pocit, že ho to jednoducho uspokojuje. S Máriou Svitekovou sa oženil v roku 1983. Manželka poznala jeho povahu, vedela, aký je, najmä keď je opitý. Spolu s deťmi sa pred ním zvykla zamykať v spálni. Tak to bolo aj v ich osudný deň.

Štefan celý deň popíjal v práci a akoby mu vôbec nestačilo, niekoľko času strávil aj popíjaním so svojimi kamarátmi v krčme. Keď sa konečne dostavil okolo 23. hodiny domov, reakcia jeho ženy ho zaskočila. Tá mu povedala, aby sa vrátil tam odkiaľ prišiel. Táto veta v ňom vyvolala agresívnu reakciu a tak sa vzdal, odišiel po sekeru a dvere sa rozhodol otvoriť násilím. Jeho žena vôbec nereagovala na jeho výčitky, no v jeho hlave sa už vtedy rodilo niečo naozaj beštiálne.

vrah
Blesk

Smrť jeho rodiny ho uspokojila

Práve vtedy, keď sa vrátil opitý z krčmy a vylomil sekerou dvere, v posteli našiel manželku s deťmi. Tá však pokojne ležala a vôbec si ho nevšímala. To ho rozzúrilo ešte viac. V tom momente chytil sekeru a niekoľkokrát ňou zatínal manželke do hlavy. Keď sa začali budiť na krik jeho dcéry, to isté urobil aj s nimi.  Ak si myslíte, že toto je všetko, tak sa mýlite. Smrťou to vôbec neskončilo. Čítanie nasledujúcich riadkov však odporúčame len pre naozaj silné povahy.

Štefanovi nestačilo, že jeho rodina leží bezvládne v kalužiach krvi. To, čo urobil, človek vidí len v horore. Keď svojim dcéram a manželke rozsekal hlavy, prebudila sa v ňom sexuálna úchylka a Štefan začal besnieť. Dcéry a manželku pohlavne zneužil. Manželku potom vyzliekol a sekerou a pomocou nožíka jej otvoril hrudník a brucho, pričom jej odrezal oba prsníky. Všetky vnútornosti porozhadzoval okolo seba. Bol nezastaviteľný. Vytiahol plod a pomocou žiletky ho rozrezal. To isté urobil aj s dcérami, ktorými tiež povyberal ich vnútornosti. A chcete vedieť, čo s nimi urobil potom? Bezcitne ich nahádzal do vreca. Po vražde utiekol do rodičovského domu. Na druhý deň sa chcel obesiť. Povraz sa však pretrhol a Svitek spadol na zem. Rozhodol sa odísť. Zamieril smerom k osade Sedmák. Po ceste uvidel auto Verejnej Bezpečnosti, ku ktorému zamieril a vzdal sa.

Bezcitnosť a surovosť

Podľa výsledkov vyšetrenia jeho duševného stavu u neho možno už od detstva zaznamenať abnormálny vývoj osobnosti, ťažkú závislosť na alkohole či sebapoškodzovanie. Krajský súd dospel k záveru, že Svitek nikdy netrpel žiadnou psychickou poruchou.  Znalci sa rozhodli, že jeho náprava nie je v žiadnom prípade možná. Ani medicínsky, ani s pomocou psychoterapeutických metód. Počas pojednávania neprejavil ani náznak ľútosti. Ku všetkému sa priznal, voči ničomu nenamietal. Jeho život vyhasol 8.júna 1989 v Bratislave, za vraždy spáchané 30. októbra 1987. V záujme spoločnosti ho krajský súd v Banskej Bystrici ho odsúdil na absolútny trest za trojnásobnú, mimoriadne beštiálnu vraždu.

To, prečo Štefan urobil tento brutálny čin, zdravý človek nikdy nepochopí. Stále však budeme mať v hlave jednu otázku:  Ako môže niekto zabíjať, a predovšetkým vlastnú rodinu?

Pozri aj: Skutočný Dexter existuje. Tento sériový vrah údajne zabil 71 kriminálnikov, otcovi vyrezal srdce, kus z neho zjedol a práve teraz je na slobode

Uložiť článok

Najnovšie články