Foto: Ilustračné (NASA/Cicero Moraes et alii [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons)

Podľa miesta nálezu ho pomenovali Homo luzonensis.

Rodina Homo sa rozrastá. Musíme medzi seba prijať nového, doposiaľ nepoznaného a dnes už vyhynutého predka či akéhosi bratranca. V jaskyni na filipínskom ostrove Luzon totiž vedci objavili pozostatky neznámeho ľudského druhu, ktorého podľa miesta nálezu pomenovali homo luzonensis. 

Ľudská rodina má mnoho vetiev. Rodostrom človeka pozostáva z mnohých druhov, pričom všetky až na homo sapiens ku ktorému patríme my všetci, majú niečo spoločné. Všetci vyhynuli až na nás, ktorí dnes odhaľujeme vlastnú minulosť a evolučný proces, aký ovplyvnil vývin našich bratrancov aj nás samotných. Do skladačky aktuálne pribúda nový kúsok. Homo luzonensis z jaskyne Callao na filipínskom ostrove Luzon.

Foto: NASA/Wikimedia

Ako vyzeral filipínsky bratranec?

Tím archeológov pod vedením  Florenta Détroita objavil v jaskyni pozostatky doposiaľ neznámeho druhu človeka staré približne 50-67 tisíc rokov. Sedem zubov, dve kosti ruky, tri kosti nohy a jedna stehenná kosť, ktoré patrili celkom dvom dospelým a jednému dieťaťu po analýze ukazujú, ako asi náš juhoázijský bratranec kedysi vyzeral. Výsledky výskumu publikovali v časopise Nature.

Homo luzonensis bol drobným ľudským druhom s výškou asi 1,2 metra a jeho telo bolo s najväčšou pravdepodobnosťou prispôsobené lezeniu po stromoch. Či kráčal po zemi po vzpriamene po dvoch nohách, alebo sa zdržiaval skôr v korunách stromov zatiaľ odborníkom známe nie je, no veria, že sa im to podarí rozlúsknuť. Vo všeobecnosti sa filipínsky bratranec ponášal viac na skoršie druhy homo a australopitekov ako na modernejšie ľudské druhy.

Objav mení to, čo sme si doteraz mysleli

Okrem toho aká fascinujúca je správa o náleze nového dávneho ľudského druhu, je fascinujúci aj dôsledok tohto objavu. Nesúhlasí totiž s tým, čo sme si o vývine človeka mysleli doteraz. Vo všeobecnosti antropológovia veria, že sa predchodcovia človeka z Afriky v zastúpení Homo erectus vydali osídliť Euráziu pred asi 1,5 miliónmi rokmi. Ďalšie ľudské druhy vrátane Homo sapiens sa z Afriky rozširovali až o viac ako milión rokov neskôr. Zdá sa však, že spolu s Homo erectus mohli Čierny kontinent predsa len opustiť aj iní predchodcovia človeka, o ktorých sme dodnes nevedeli.

Ďalšou zaujímavou otázkou je, ako sa pred stovkami tisíc rokov Homo luzonensis na ostrov Luzon vlastne dostal. Kým niektorí odborníci hovoria o náhode, v podobe napríklad vlny cunami, ktorá by ich v malom počte so šťastím dostala až k ostrovu iní tvrdia, že aj predchodcovia človeka mohli byť natoľko zruční a inteligentní aby vytvorili primitívne plavidlo pre plavbu na juhoázijské ostrovy.

Nature
Uložiť článok

Najnovšie články