Nočné svietiace oblaky, Foto: Gofororbit [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Väčšinou ich vidíme nad horizontom, tentokrát boli oveľa vyššie.

Objavujú sa pravidelne každý rok v období letného slnovratu. Striebristé mračná viditeľné na oblohe po západe, alebo krátko pred východom Slnka. Nočné svietiace oblaky sú zaujímavým prírodným javom, ktorý sa vedcom dodnes nepodarilo celkom objasniť. Tento rok si však aj obyčajní ľudia všimli, že sa niečo stalo inak. Nočné svietiace oblaky bolo možné pozorovať aj v oblastiach, kde by sa vyskytovať nemohli a nikto nevie prečo. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nočné svietiace oblaky sú tvorené malými kryštálikmi zmrznutej vody. Na rozdiel od iných typov oblakov sa netvoria v troposfére, ale v mezosfére a teda vo výške 80 až 85 kilometrov nad povrchom Zeme. Práve preto je možné nočné svietiace oblaky pozorovať len vo vyšších zemepisných šírkach, najlepšie v polárnych oblastiach a severnejších častiach mierneho pásma. Na Slovensku je tento úkaz viditeľný pravidelne počas letného slnovratu, informuje SHMÚ.

Nočné svietiace oblaky Foto: Kristian Pikner [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Po prvý raz ľudia spozorovali a popísali nočné svietiace oblaky v roku 1885. V nasledujúcich rokoch sa úkaz opakoval vždy po dopade meteoritu, alebo veľkému  výbuchu sopky (1883 Krakatoa, 1908 Tunguská udalosť). Odborníci si preto spočiatku mysleli, že zvláštne oblaky súvisia so zvýšeným množstvom prachu v atmosfére. Postupne sa ale začali nočné svietiace oblaky objavovať čoraz častejšie a dnes ide viac menej o pravidelný letný úkaz. Mnohí vedci sa preto domnievajú, že ich vznik úzko súvisí s klimatickou zmenou planéty.

„Svietia“ čoraz južnejšie

Tohtoročné pozorovanie nočných svietiacich oblakov však bolo mierne odlišné. Kým zo Slovenska sú tieto oblaky bežne viditeľné nízko nad horizontom, tentokrát sa nachádzali oveľa vyššie. Svietiace oblaky tak boli viditeľné aj v podstatne južnejších oblastiach, ako je územie Slovenska, čo mnohí odborníci považujú za nezvyčajné.

O atypickom výskyte nočných svietiacich oblakov na facebooku informoval aj Slovenský hydrometeorologický ústav. „Včerajšia situácia však bola mimoriadna v tom, že tieto mraky boli veľmi vysoko nad obzorom. Viacerí z vás, čo tento úkaz sledujete pravidelne každý rok ste sa vyjadrovali, že takto vysoko ste ich ešte nevideli. Typicky sú totiž len tesne nad obzorom,“ píše SHMÚ pod fotografiami nočných svietiacich oblakov zo Slovenska.

Je za tým klimatická zmena?

Prečo sa oblaky typické pre polárne oblasti objavili na miestach, kde ich predtým nikto nikdy nevidel. Nad touto otázkou sa vo svojom článku pre The Conversation zamýšľa aj doktorand Jon Perret z univerzity v britskom Bath, ktorý sa zaoberá gravitačnými vlnami v atmosfére a klimatickou zmenou. Vo svojom článku píše, že nočné svietiace oblaky sa minimálne od roku 2002 objavujú každoročne v čoraz južnejších oblastiach. A ani ten aktuálny nebol výnimkou, svietiace oblaky bolo možné vidieť aj v okolí Los Angeles, ktoré sa nachádza na 34. severnej rovnobežke.

Podľa Perreta je príčinou nadmerné množstvo vody v mezosfére, ktoré viedlo k väčšej tvorbe nočných svietiacich oblakov. Otázkou však ostáva prečo je v mezosfére viac vody ako zvyčajne. Perret tvrdí, že jedným z faktorov by mohla byť nízka aktivita Slnka, ktoré sa aktuálne nachádza vo fáze minima svojho tradičného 11-ročného cyklu. Slnko a jeho ultrafialové žiarenie molekuly vody v mezosfére „ničí“, ak je však jeho aktivita slabá, vody ostáva v tejto časti atmosféry viac.

Foto: GoodFreePhotos

Druhým možným vysvetlením by podľa Perreta mohla byť klimatická zmena, spôsobená človekom a jeho aktivitami produkovanými emisiami skleníkových plynov. V súčasnosti je možné nočné svietiace oblaky pozorovať každoročne, v minulosti sa však objavovali len po udalostiach, kedy sa do atmosféry dostalo nadmerné množstvo skleníkových plynov a prachových častíc (napr. erupcie sopiek). Či existuje spojitosť medzi výskytom vzácnej oblačnosti a klimatickou zmenou však vedci doposiaľ nepreukázali. Ak by to tak ale bolo, planéta nám opäť raz ukazuje, že s ňou nie je čosi v poriadku.

Uložiť článok

Najnovšie články