Ilustračné foto: Unsplash

Zvláštna súvislosť má podľa vedcov vysvetlenie.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 chráni pred nakazením a vo veľkej miere pred ťažkým priebehom ochorenia či smrťou. No rozsiahla štúdia zistila aj nečakanú súvislosť medzi neočkovanými a rizikami autonehody. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdia publikovaná v časopise American Journal of Medicine skúmala 11 270 763 ľudí, z ktorých 16 % nebolo očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Ako uvádza portál IFLScience, tím vedcov sa pozrel na údaje z kanadského Ontária, kde dopravná nehoda viedla až k hospitalizácii.

Majú tendenciu neriadiť sa odporúčaniami

Môže sa zdať zvláštne hľadať koreláciu medzi očkovaním a dopravnými nehodami, no existujú aj iné štúdie, ktoré skúmali psychologický vzťah, napríklad medzi agresívnym správaním a dopravnými nehodami.

Ilustračná foto: Unsplash

Imunitná aktivácia proti novému koronavírusu nemá priamy vzťah na dopravné správanie alebo riziko havárie motorového vozidla,“ uvádza vedecký tím, no zároveň dodáva: „Namiesto toho sme uvažovali nad tým, či dospelí jednotlivci, ktorí majú tendenciu neriadiť sa odporúčaniami verejného zdravia, tiež ignorujú, či zanedbávajú základné pokyny bezpečnosti na cestách.“

A ich výsledky skutočne ukázali, že neočkovaní ľudia boli vystavení väčšiemu riziku dopravných nehôd, ako ľudia očkovaní proti COVID-19. Napriek tomu, že iba 16 % skúmaných ľudí tvorili neočkovaní, tak spôsobili až 25 % dopravných nehôd, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu.

Po zohľadnení ďalších faktorov, ako je miesto nehody, sociálno-ekonomický status či zdravotné problémy vedci vypočítali, že u neočkovaných jedincov je riziko dopravnej nehody vyššie o 48 %.

Riziko ako pri apnoe

Zvýšené riziko dopravnej nehody pri neočkovaných jedincoch je podobné riziku u ľudí, ktorí trpia na spánkové apnoe,“ dodáva tím. Riziko bolo tiež vyššie u diabetikov, ale zase nižšie ako u ľudí, ktorí šoférujú pod vplyvom alkoholu.

Autori tvrdia, že ide o koreláciu a nemôžu vyvodzovať kauzalitu, keďže štúdia nesledovala, prečo sa ľudia neočkovali a tiež neskúmala riskantnú jazdu.

Ilustračná foto: SITA

Navrhli však niekoľko možností vysvetlení tejto korelácie. „Môže ísť o nedôveru vo vládu alebo vieru v slobodu, ktorá prispieva k rozhodnutiu neočkovať sa a rovnako aj k zvýšeným dopravným nehodám. Inými vysvetleniami môžu byť mylné predstavy o každodenných rizikách, viera v prirodzenú ochranu, antipatia voči nariadeniam, pretrvávajúca chudoba, vystavovanie sa dezinformáciám, nedostatočné informácie alebo iné osobné presvedčenia,“ uvádzajú vedci.

Medzi vysvetlenia sa tiež dostala politická identita, negatívne skúsenosti z minulosti či obmedzená zdravotná gramotnosť. Tím tiež poznamenal, že štúdia bola obmedzená v tom, že sa vedci mohli pozrieť iba na dopravné nehody, ktoré viedli k hospitalizácii. Napriek tomu dospeli k záveru, že neočkovaní by mali byť opatrní nielen voči sebe, aby sa nenakazili, ale tiež aj pri využívaní dopravných prostriedkov.

Uložiť článok

Najnovšie články