Ilustračná foto: Profimedia

Nie, neboli to mimozemšťania.

Udialo sa to ešte v roku 2014. Oblohou nad Papuou-Novou Guineou vtedy preletela ohnivá guľa. Mnohí si mysleli, že išlo len o bežný asteroid. Americké vesmírne veliteľstvo (USSC) vtedy začalo tento incident skúmať, pričom veľa zo zistených informácií bolo pred verejnosťou utajených. Teraz ale nastal zlom a dokumenty boli odtajnené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Išlo o rýchlo pohybujúci sa objekt z iného hviezdneho systému, znejú závery vyšetrovania výbuchu ohnivej gule v roku 2014 na oblohe nad Papuou-Novou Guineou.

Objektom, ktorý na oblohe explodoval, bol malý meteorit s priemerom len 0,45 metra. Do zemskej atmosféry narazil 8. januára 2014 po tom, čo naprieč vesmírom letel rýchlosťou viac ako 210 000 kilometrov za hodinu! O odtajnených dokumentoch informuje viacero vedeckých webov, vrátane portálu Science Alert.

Ilustračná foto: Pexels

Rýchlejší než ktorýkoľvek iný

Práve rýchlosť malého meteoritu vedcov doslova fascinuje. Tento objekt totiž ďaleko presiahol priemernú rýchlosť meteorov, ktoré letia našou slnečnou sústavou.

Ďalším prekvapením vyplývajúcim z vyšetrovania je fakt, že objekt nepochádza z našej sústavy ani z iného blízkeho teritória. Ide tak o medzihviezdny objekt a s najväčšou pravdepodobnosťou o prvý, ktorý vôbec do Zeme narazil.

Foto: Vizualizácia objektu Oumuamua (European Southern Observatory). Doposiaľ sa verilo, že išlo o prvý medzihviezdny objekt v našej slnečnej sústave.

Tieto skutočnosti ľudstvo ale doposiaľ nemalo stopercentne potvrdené, aj keď predmetná správa bola spísaná ešte v roku 2019. Nebolo to možné z dôvodu, že americká vláda tieto informácie tajila. Analýza, ktorú zverejnil na sociálnych sieťach aj generálporučík a zástupca veliteľa USSC John E. Shaw, však jednoznačne potvrdila, že objekt, ktorý nad Papuou-Novou Guineou explodoval, dokonca predčil aj objavenie objektu Oumuamua. O tom sa hovorí ako o prvom medzihviezdnom objekte v našej sústave. Objavený ale bol až tri roky po tom, čo malý meteorit v zemskej atmosfére vybuchol, teda v roku 2017.

Úlomkov z medzihviezdneho objektu bude na Zemi viac

Teoretický astrofyzik Amir Siraj z Harvardskej univerzity a hlavný autor analýzy verí, že jeho kolegovia budú v skúmaní objektu z roku 2014 pokračovať a že bude zverejnená kompletná pôvodná štúdia. Tvrdí, že keďže meteorit vybuchol nad južným Tichým oceánom, je možné, že úlomky z neho dopadli na morské dno, kde sa mohli usadiť. V prípade snáh o ich lokalizáciu ale môže ísť o takmer nemožnú úlohu. Siraj ale dodal, že ak by sa dal dohromady tím svetových expertov, nemuselo by to byť úplne nemožné.

Ilustračná foto: Pixabay

„Možnosť získať prvý kus medzihviezdneho materiálu je dostatočne vzrušujúca na to, aby sme to veľmi dôkladne preverili,“ povedal o možnostiach pre portál Vice.

Prečo americká vláda tajila informácie o prvom známom medzihviezdnom objekte, ktorý preletel zemskou atmosférou, zostáva nejasné. Rozhodne ale ide o veľkú vec, ktorá jasne dokazuje, že ľudstvo vesmír nepozná až tak, ako si myslelo. Hrozieb pre našu planétu tak môže byť podstatne viac, obzvlášť ak ide o objekty, ktoré letia až príliš rýchlo.

Uložiť článok

Najnovšie články