Ilustračná foto: Pixabay

Ako môže byť hviezda staršia ako vesmír? To netušia ani astronómovia.

Vek vesmíru je odhadovaný na približne 13,8 miliardy rokov. No už viac ako 100 rokov astronómovia pozorujú tajomnú hviezdu vzdialenú od nás 190 svetelných rokov, ktorá je považovaná za najstarší objekt vo vesmíre. Jej vek je odhadovaný na 14 miliárd rokov, čo ale nastoľuje zásadné otázky. Ako môže byť objekt starší ako prostredie okolo neho? A sú vôbec tieto merania správne?

Článok pokračuje pod videom ↓

Hviezda HD 140283 sa nachádza v súhvezdí Váhy a putuje rýchlosťou 1,3 milióna kilometrov za hodinu. Prezývku podľa biblickej postavy Matuzalem nedostala náhodou, keďže je považovaná za najstarší objekt vesmíru.

Ako informuje portál Space, v roku 2000 Európska vesmírna agentúra (ESA) pomocou satelitu Hipparcos odhadla vek tejto hviezdy na 16 miliárd rokov.

Ilustračná foto: Pixabay

Bola to vážna nezrovnalosť,“ povedal astronóm Howard Bond z Pennsylvánskej štátnej univerzity, keďže vek vesmíru je stanovený na 13,8 miliardy rokov.

Predpovedaný vek vyvolal veľký problém. Ako môže byť hviezda staršia ako vesmír? To by predsa nedávalo zmysel. Howard Bond sa preto s kolegami rozhodol, že hodnotu 16 miliárd rokov overia. Analyzovali pozorovania uskutočnené medzi rokom 2003 až 2011 a jej vek stanovili na upravených 14,46 miliardy rokov.

Na základe teoretických predpokladov skúmali jadrové reakcie vo hviezde, rozptýlenosť prvku hélia a vodíka, či pomer kyslíka a železa, ktorý sa tiež vo hviezde nachádza. Zistený vek je síce stále vyšší ako vek vesmíru, no astronómovia si „umyli ruky“ tým, že uviedli neistotu merania na úrovni 800 miliónov rokov. Pri započítaní tejto odchýlky by už vek Matuzalema bol nižší ako vek vesmíru.

Ďalšie merania, tentoraz z roku 2014, opäť omladili vek HD 140283 a to na 14,27 miliardy rokov, opäť s možnou chybou na úrovni do 800 miliónov rokov.

Ilustračná foto: Pixabay

Astronóm Robert Matthews z Aston University v Birminghame sa ale stále domnieva, že problém veku tejto hviezdy nebol ešte vyriešený. Navyše, v roku 2019 špičkoví kozmológovia Kavliho inštitútu pre teoretickú fyziku uviedli, že ani vek vesmíru nemusí byť odhadnutý správne a podľa ich prepočtov by mohol byť mladší aj o niekoľko stoviek miliónov rokov.

Je jasné, že nielen vek hviezdy HD 140283, ale aj vek vesmíru je stále ešte predmetom ďalšieho skúmania a meraní. Problém v meraní robí aj neustále rozpínanie vesmíru. Jedno je ale s vysokou pravdepodobnosťou isté. Aj keď to ešte nie je potvrdené, vesmír by mal byť predsa len o „čosi“ starší ako zatiaľ najstaršia hviezda, ktorá sa v ňom nachádza.

Uložiť článok

Najnovšie články