Foto: Pxhere

Čokoláda patrí medzi najobľúbenejšie maškrty na svete.

Majú ju radi veľkí aj malí. Či už horká, mliečna alebo biela, na každej z nich si väčšina z nás rada pochutí. Základom čokolády sú kakaové bôby, ktoré sa tak stali významným obchodným artiklom. Čo ale viete o tejto pochúťke vy? Dnes sme si pre vás pripravili kvíz o čokoláde. Ponúkneme vám 10 otázok a k nim 3 možnosti, z ktorých je jedna správna. Zvládnete to na 100 %? 

Odkiaľ pochádza čokoláda?

Pixabay

Slovo čokoláda má pôvod v jazyku Nahuatlov, pôvodných obyvateľov stredného Mexika, kde sa kakaovník pestoval už pred tritisíc rokmi.

Ako sa nazýva purínový alkaloid nachádzajúci sa v kakau a čokoláde, ktorý má povzbudzujúci účinok na organizmus?

Pixabay

Teobromín má jemný, dlhotrvajúci stimulačný účinok na organizmus, používa sa aj v medicíne ako diuretikum, vazodilatans a srdcové stimulans. Nápoj kakao, alebo čokoláda obsahujú teobromín a pôsobia na človeka povzbudzujúco. Množstvo teobromínu v čokoláde nie je pre ľudí toxické ani pri konzumácii veľkého množstva, môže však byť smrteľné pre psov alebo kone. Teobromín patrí k purínovým alkaloidom k tzv. analeptikám, ktoré pri vhodnom používaní stimulujú určité oblasti ústrednej nervovej sústavy. Kakaovník obsahuje aj príbuzné alkaloidy teofylín a kofeín.

Kto priviezol prvé kakaové bôby do Európy?

publicdomainpictures.net

Prvé kakaové bôby do Európy priviezol začiatkom 16. storočia Krištof Kolumbus. Vtedy obyvatelia Starého kontinentu nemali nijaké vedomosti o spracovaní týchto bôbov. Znalosti Aztékov o tom, ako ich spracovať, priviezol podľa zdrojov Španiel Hernando Cortés. Horúci povzbudzujúci nápoj "xocolatl" – ovocie a voda – si začal získavať Španielov a neskôr aj obyvateľov zvyšku Európy.

Ktorá krajina je najväčším producentom kakaa na svete?

Pixabay

Podľa špecializovanej agentúry OSN - Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo - je najväčším producentom kakaa na svete Pobrežie Slonoviny. Po ňom nasleduje Ghana a na treťom mieste v produkcii je Indonézia.

Prečo je biela čokoláda biela?

Pixabay

Biela čokoláda je typ čokolády založený na kakaovom masle bez kakaového základu. Niektoré krajiny dokonca bielu čokoládu nemôžu nazývať ani čokoládou.

Ktorý druh kakaových zŕn na výrobu čokolády je najrozšírenejší?

Pixabay

Až 80 % čokolády sa vyrába z kakaových zŕn druhu Forastero. Stromy Forastero sú omnoho robustnejšie oproti stromom Criollo, čo sa prejaví na cene kakaových zŕn. Trinitario, hybrid zŕn Criollo a Forastero, sa používa vo zvyšných 10 % čokolády.

Ktorá čokoláda je najzdravšia?

Pixabay

Odborníci pokladajú za najkvalitnejšiu horkú čokoládu. Kvalitná horká čokoláda je bohatým rastlinným zdrojom antioxidantov. Tie chránia ľudský organizmus pred voľnými radikálmi, ktoré v tele vo väčšom množstve môžu vážne poškodzovať bunky a spôsobovať ich starnutie. Podstatné je ale vyberať kvalitnú horkú čokoládu. V prípade ak bol proces výroby čokolády nešetrný, môže byť práve horká čokoláda paradoxne menej zdravšia ako ostatné.

Ktorá spoločnosť je jednotkou v tržbách v cukrovinkárskom biznise, ktorý zahŕňa aj výrobu čokolády?

Pixabay

Spoločnosť Mars podľa International Cocoa Organization v roku 2017 dosiahla tržbu až 18 miliárd dolárov. Na druhom mieste sa nachádza Ferrero Group a spoločnosť Nestlé sa nachádza na šiestom mieste.

Kto vymyslel metódu konšovania, pri ktorej sa čokoláda prevzdušňuje, stáva sa jemnejšou a lesklejšou?

Pixabay

V roku 1879 Švajčiar Rodolphe Lindt vynašiel stroj na konšovanie, ktorým sa čokoláda premiešala natoľko jemne, až sa rozplývala na jazyku. Tým sa otvorila cesta k dnešnému rozšíreniu čokolády.

Koľko čokolády zjedol priemerný Slovák v roku 2017?

Pixabay

Podľa štatistického úradu SR spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek bola v roku 2017 na úrovni až 3,8 kg na osobu. Tento trend je klesajúci, v minulosti to totiž bolo až 5,1 kg na osobu.

Uložiť článok

Najnovšie články