Reprofoto: Tomáš Slovinský, Matthias Süßen,  Jay Huang

Nasledujúce dni nám nočná obloha ponúkne viacero úkazov.

Počas letných večerov nás čakajú viaceré meteorické úkazy. Okrem kométy Neowise, ktorú už môžeme sledovať počas celej noci, sa môžeme kochať aj viacerými meteorickými rojmi. Taktiež vrcholí sezóna nočných svietiacich oblakov.

Kométa Neowise

Autor fotografie: Tomáš Slovinský, astrofotograf a popularizátor astronómie, 2x ocenený snímkom dňa NASA

Na oblohe práve teraz dominuje kométa NEOWISE. Kométa prešla veľkou skúškou a svoj prelet perihéliom prežila. Preto môžeme kométu vidieť voľným okom, dokonca aj s jej chvostom. Informuje v tlačovej správe astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský.

Od 8. júla sme ju mohli pozorovať zo Slovenska kométu na večernej oblohe po západe Slnka na severozápade,  ideálne okolo 2. až 3. hodiny nadránom..

Od 10. júla sa stáva kométa cirkumpolárnym objektom, a teda z našich končín nezapadne za obzor. To znamená, že sa môžeme kométou bez rozdielu kochať po celú noc. Na oblohe ju hľadajme od severozápadu po severovýchod nízko nad obzorom.

Zo súhvezdia Povozník v priebehu júla poputuje do súhvezdia Veľkej Medvedice s ikonickým Veľkým vozom, bude teda veľmi ľahké ju nájsť! Maximum svojej jasnosti dosiahne v druhej polovici júla. Na nočnej oblohe však bude viditeľná aj začiatkom augusta.

Delta Aquaridy od 12. júla do 28. augusta

Ilustračná foto: Jay Huang/flickr.com

Delta Aquaridy sú jedným z deviatich hlavných meteorických rojov. Materské teleso roja nie je známe. „Dráha Delta Aquaríd má extrémne malú hodnotu vzdialenosti perihélia, čiže najbližšieho bodu dráhy ku Slnku – len 0,09 astronomických jednotiek. Delta Aquaridy patria k ekliptikálnym rojom, preto pozorujeme ich severnú a južnú vetvu.

Radiant roja, čiže miesto na oblohe, z ktorého meteory zdanlivo vyletujú, leží v blízkosti hviezdy delta v súhvezdí Vodnára. Patria k stredne rýchlym rojom.

Prvé záznamy o pozorovaní Delta Aquaríd sú z 19. júla 714. V maxime aktivity môžeme uvidieť 15 meteorov za hodinu. V roku 2020 bude pozorovanie čiastočne rušiť Mesiac,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Meteorický roj Delta Aquaridy môžeme na oblohe pozorovať od 12. júla do 28. augusta.

Roj Alfa Kaprikornidy od začiatku júla až do 15. augusta

Good Free Photos

Od začiatku júla až do 15. augusta bude pozorovateľný aj meteorický roj Alfa Kaprikornidy. „Tento meteorický roj pravdepodobne súvisí s krátkoperiodickou kométou 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Radiant Kaprikorníd leží v blízkosti hviezdy alfa v súhvezdí Kozorožca. Kaprikornidy patria k pomalým rojom. Maximum aktivity roja vychádza na 30. júla, v tom čase môžeme uvidieť 10 meteorov za hodinu,“ uviedol astronóm.

Perzeidy od 15. júla do 23. septembra

Foto: Michal Mancewicz (Unsplash)

V druhej polovici leta zaplnia nočnú oblohu ešte Perzeidy. Pozorovať ich môžeme od 15. júla do 23. septembra, pričom maximum ich aktivity nastane 12. augusta.

„Roj je pozorovaný každoročne s približne rovnakou maximálnou frekvenciou 45 meteorov za hodinu. Šírka prúdu je asi 65 miliónov km. Centrálne vlákno je pomerne úzke, približne 10 miliónov km. Počas štyroch dní okolo maxima aktivity stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd. Podmienky na pozorovanie v blízkosti maxima sú v roku 2020 priaznivé v prvej polovici noci, pretože Mesiac bude deň po poslednej štvrti a vychádzať bude až po polnoci,“ dodal Svoreň.

Nočné svietiace oblaky

Ilustračná fotografia, Foto: Matthias Süßen / CC BY-SA

Okrem kométy či padajúcich meteorov môžeme na oblohe sledovať aj nočné svietiace oblaky. Tie sa každý rok v našich zemepisných šírkach objavujú v období letného slnovratu. Viditeľné sú pritom len niekoľko týždňov, a to po západe, alebo krátko pred východom slnka.Teraz ich sezóna vrcholí.

„Nočné svietiacie oblaky je možné pozorovať, keď sa Slnko nachádza pod horizontom medzi 6˚ až 16˚ a vrstva mrakov vo výške 80 km je osvetlená slnečným svetlom a pozadie je dostatočne tmavé,“ informuje portál Hvezdáreň. Viac o nich sa môžete dočítať v našom staršom článku.

Uložiť článok

Najnovšie články