Autor fotografie: Tomáš Slovinský, astrofotograf a popularizátor astronómie, 2x ocenený snímkom dňa NASA

Nepremeškajte jedinečnú príležitosť sledovať kométu na vlastné oči.

Astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský, ktorého už dvakrát ocenila NASA snímkom dňa zachytil na oblohe kométu Neowise. Počas tohto víkendu a budúceho týždňa nás čakajú tie najlepšie pozorovacie podmienky, keď ju môžeme vidieť voľným okom.

Viac podobným fotografií nájdete na Tomášovom profile na Instagrame

Takéto vesmírne divadlo sa totiž nevidí každý rok

Na oblohe práve teraz dominuje kométa NEOWISE. Jej presný názov znie C/2020 F3 Neowise, objavená kozmickým ďalekohľadom, po ktorom nesie svoj názov. Kométa prešla veľkou skúškou a svoj prelet perihéliom prežila.

Pre pozemských pozorovateľov to znamená, že už nič nemôže brániť tomu, aby sa Neowise stala najjasnejšou kométou za posledných 13 rokov. Prvé pozorovania prichádzajú zo začiatku júla, kedy bolo kométu vidieť len na rannej oblohe v súhvezdí Povozník pod jasnou hviezdou Capellou, a to pri svitaní.

Jej viditeľnosť teda nebola najlepšia. Teraz už však kométu krásne vidieť voľným okom, dokonca s jej nádherným chvostom. Predpoklady sa stali realitou a kométa sa rýchlo stala populárnym objektom oblohy v roku 2020.

Kde a ako kométu pozorovať?

Na jej pozorovanie vám netreba žiaden špeciálny ďalekohľad či dokonca triéder. Voľným okom ju uvidíte aj bez toho, aby ste disponovali odbornými pozorovacími schopnosťami. Dôležité je však dobré počasie a vedieť kedy a kam sa pozerať.

Autor fotografie: Tomáš Slovinský, astrofotograf a popularizátor astronómie, 2x ocenený snímkom dňa NASA

Od 8. júla budeme môcť zo Slovenska kométu pozorovať i na večernej oblohe po západe Slnka na severozápade. Ideálne ju však bude pozorovať nadránom, okolo 2. až 3. hodiny.

Od 10. júla sa stáva kométa cirkumpolárnym objektom, a teda z našich končín nezapadne za obzor. To znamená, že sa budeme môcť kométou bez rozdielu kochať po celú noc. Na oblohe ju hľadajme od severozápadu po severovýchod nízko nad obzorom.

Zo súhvezdia Povozník v priebehu júla poputuje do súhvezdia Veľkej Medvedice s ikonickým Veľkým vozom, bude teda veľmi ľahké ju nájsť! Maximum svojej jasnosti dosiahne v druhej polovici júla. Na nočnej oblohe však bude viditeľná aj začiaktom augusta.

Nočné svietiace oblaky, Foto: Gofororbit [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Okrem kométy vrcholí i sezóna nočných svietiacich oblakov. Vďaka tomu je tento jav ešte o to raritnejší.

1
Uložiť článok
Komentovať