Ilustračná foto: Archív TASR (František Iván)

Úroveň bola nízka, nepredstavovala riziko pre ľudí.

Úrady zo škandinávskych štátov hlásili, že tento mesiac namerali zvýšené hladiny radiácie, ktorá však nepredstavuje ohrozenie pre ľudí. Žiadny štát zatiaľ neuviedol, že by na jeho území prišlo k nejakému radiačnému úniku, a tak je zatiaľ jej pôvod v rovine špekulácií.

Aj keď radiácia v atmosfére bola dostatočná na to, aby bola merateľná, jej úroveň bola nízka a nepredstavovala riziko, uvádza portál Science Alert.

Viaceré rádionuklidy

Boli namerané veľmi nízke úrovne rádioaktívnych látok, a to cézium-134, cézium-137, kobalt-60 a ruténium-103,” uviedol švédsky úrad pre radiačnú bezpečnosť na Twitteri.

Podobné správy prichádzali aj z Nórska či Fínska. Lassina Zerbo, tajomník organizácie pre komplexnú zmluvu o zákaze jadrových skúšok, uverejnil na Twitteri mapu, ktorá naznačuje možný región, odkiaľ pochádza zdroj. Väčšina radiácie sa totiž nachádza nad územím Ruska, ale aj časťami Fínska, Švédska, Dánska a Nórska.

Smer zo západného Ruska

Tieto izotopy sú s najväčšou pravdepodobnosťou z civilného zdroja,” uviedol Zerbo. To naznačuje poškodenie palivového cyklu v niektorej z jadrových elektrární.

Na základe dostupných údajov radiácia prichádzala zo smeru zo západného Ruska, no Holandský inštitút pre verejné zdravie ešte v piatok oznámil, že to automaticky neznamená, že by radiácia musela pochádzať z ruských elektrární.

Rádionuklidy putovali zo smeru zo západného Ruska do Škandinávie, ale v tejto chvíli nie je možné poukázať na žiadnu krajinu pôvodu,” uviedol inštitút.

Ruský Rosenergoatom pre tamojšiu tlačovú agentúru TASS uviedol, že obe jadrové elektrárne v spomínanom regióne pracujú v normálnom režime a nevyskytli sa žiadne komplikácie pri ich fungovaní.

Podobná situácia ako v roku 2017

Za súčasného stavu je tak ťažké tvrdiť, z čoho a hlavne odkiaľ radiácia pochádza. Mnohí však poukazujú práve na Rusko a incident veľmi pripomína jadrový mrak z roku 2017, ktorý sa prehnal nad Európou. Zistilo sa, že ten pochádzal práve z ruských jadrových zariadení, avšak krajina dodnes únik popiera.

Radiácia ani v tom prípade nebola na úrovni, ktorá by mohla ohroziť zdravie obyvateľstva. Aj z tohto dôvodu je preto opäť hlavným podozrivým Rusko, avšak zatiaľ je všetko iba v rovine úvah.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )