Foto: Danleo ~ commonswiki

Had je miestnymi obyvateľmi považovaný za viac jedovatého ako v skutočnosti je.

Keď bol muž z horskej dediny v čínskej provincie Če-ťiang zbierať palivové drevo, nemilo ho prekvapil jedovatý had. Ten ho uhryzol do pravého ukazováka. Muž hada spoznal a zhrozil sa, keďže ho pozná ako “stokrokového hada”. Toto meno dostal preto, lebo miestni obyvatelia veria, že po jeho uhryznutí dokážete urobiť iba 100 krokov, kým padnete na zem mŕtvi.

Keďže muž nemal chuť ešte zomrieť, konal rýchlo. Prst je menej ako celý život a tak si ho okamžite odrezal. Veril, že jed sa nestihol za takú krátku chvíľu rozšíriť po tele a je tak šanca, že prežije. Ako informujú weby IFL Science a Science Alert, potom si poranené miesto zabalil do handry a vydal sa na 80-kilometrovú cestu smerom do najbližšej nemocnice.

Ako informuje South China Morning Post, spomínaný had je v niektorých oblastiach dokonca nazývaný iba “päťkrokový had”, opäť z rovnakého dôvodu ako pri stokrokovom. V skutočnosti je to had Deinagkistrodon acutus patriaci medzi vretenice. Had je, samozrejme, jedovatý, no nie až do takej miery, ako tomu veria miestni obyvatelia, aj keď jeho jed môže byť smrteľný.

Jed spôsobuje vážne lokálne krvácanie, opuchy, pľuzgiere, búšenie srdca a nekrózu. Existuje však protijed a vo väčšine prípadov pacienti prežijú, ak sa liečba vyhľadá rýchlo a protijed je podaný do 6 hodín.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa REPTILES4ALL (@mgkuypers),

“Odsekol som si prst, aby som si zachránil život,” povedal podľa Fox News 60-ročný Zhang. Jeho ošetrujúci lekár mu ale oznámil, že to bol zbytočný krok.

Nebolo to vôbec potrebné,” povedal Dr. Yuan pre Hangzhou DailyTento had nie je až tak toxický, ako si ľudia myslia.

Doktor ďalej uvádza, že niektorí ľudia si odrezávajú prsty, zväzujú si rany škrtidlami, či niektorí si dokonca pokúšajú vypáliť jed z rany. To všetko môže spôsobiť ešte vážnejšie následky ako keby nerobili nič a iba prišli do nemocnice.

Aj vo všeobecnosti sa uvádza, že po uhryznutí jedovatým hadom by ste nemali do rany nijako zasahovať a hlavné je rýchlo vyhľadať lekársku pomoc. Nepomôže ani vysávanie jedu z rany, čo môže paradoxne jed ešte rozšíriť cez sliznicu rýchlejšie do krvného obehu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Venom Guy (@the_venom_guy),

Pokiaľ ide o pána Zhanga, ten je v poriadku. Nevykazoval nijaké prejavy otravy, bol mu podaný protijed a bolo mu ošetrené a vydezinfikované miesto, kde si prst odrezal.

Lekári vyjadrili ľútosť nad tým, že muž prišiel o prst. Mohli mu ho dokonca aj naspäť prišiť, ak by ho ale pán Zhang nenechal na kopci, kde ho had uhryzol.

1
Uložiť článok
Komentovať