Ilustračná fotografia, Foto: Pxhere

Nový Zéland po 100 dňoch pokoja uzatvoril mesto Auckland do karantény.

Celých 100 dní nehlásil lokálny prenos koronavírusu, najväčšie mesto na jeho severnom ostrove je však teraz v úplnej karanténe. V Aucklande v jedinej rodine identifikovali 12 nových pozitívnych prípadov, celkovo mesto eviduje 17 pozitívne testovaných osôb. Jediná rodina stačila na karanténu celého mesta, záhadným totiž ostáva ohnisko nákazy. Je ním mrazené dovážané jedlo?

Článok pokračuje pod videom ↓

V Aucklande od stredajšieho poludnia platí tretí stupeň výstrahy, čo znamená, že ľudia majú zostať doma a zatvorili tiež bary, reštaurácie a ďalšie prevádzky. Vo zvyšku krajiny platí druhý stupeň a povinnosť dodržiavať sociálne odstupy. Mesto ostáva v karanténe do 26. augusta.

„Zrušiť opatrenia a riskovať explóziu nových prípadov by bolo tým najhorším, čo by sme pre Auckland a našu ekonomiku mohli urobiť,“ povedala novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Foto: SITA

Možnosťou sú aj mrazené potraviny

Pôvod nákazy sa novozélandským úradom pri nových prípadoch stále nepodarilo objasniť. Krajina má veľmi prísne nastavený režim na hraniciach, predpokladá sa však, že nové ohnisko bude súvisieť s importovanou nákazou. Ako informuje portál Newsweek, hygienici na Novom Zélande nechcú dopredu vylúčiť žiadne možnosti a prešetrujú aj scenár, podľa ktorého sa obyvatelia Aucklandu nakazili z mrazeného dovážaného jedla. Jeden pozitívny prípad sa totiž objavil v sklade s mrazenými potravinami, úrady teraz celé miesto prešetrujú.

Aktuálne dianie na Novom Zélande teda vo svete podnecuje otázku, ako dlho a či môže vírus prežiť na mrazených potravinách. V nadväznosti na to potom prichádza otázka, či sa z takýchto potravín môže vírus preniesť opäť na človeka.

Priamu odpoveď nepoznáme, ako však pre Business Insider povedala biomedicínska inžinierka Caitlin Howell z Univerzity v Maine, pravdepodobnosť je malá. Samotný proces mrazenia síce môže predĺžiť infekčnosť vírusu, ktorý sa môže nachádzať na obale či samotnej zmrazenej potravine, prenos vírusu z povrchov na človeka je však skôr výnimočný ako častý. Nový koronavírus SARS-COV-2 totiž mimo ľudského hostiteľa nie je príliš stabilný.

Foto: SITA

Infikované kuracie krídelká

Diskusie ohľadom prenosu vírusu prostredníctvom mrazených potravín sa pritom nevedú len na Novom Zélande. V juhočínskom prístave Šen-čen tento týždeň pozitívne testovali vzorku mrazených kuracích krídeliek dovezených z Brazílie. Nové zistenie pritom prišlo len deň po tom, čo sa stopy koronavírusu v Číne našli aj na obale mrazených kreviet z Ekvádoru.

Zdravotnícke úrady v Šen-čene vyhľadali a otestovali každého, kto mohol prísť do kontaktu s potenciálne kontaminovanými potravinovými výrobkami a všetky výsledky testov boli negatívne, napísala radnica v oznámení.

Li Feng-čchin, ktorá vedie mikrobiologické laboratórium v Čínskom štátnom stredisku pre hodnotenie ohrozenia potravinovej bezpečnosti, povedala v júni novinárom, že nemožno vylúčiť možnosť, že kontaminované mrazené potraviny spôsobia nové infekcie. Vírusy môžu prežiť až dva roky pri teplotách mínus 20 stupňov Celzia, ale vedci tvrdia, že zatiaľ neexistujú silné dôkazy, že koronavírus sa šíri aj cez mrazené potraviny.

Uložiť článok

Najnovšie články