Foto: TASR/AP, Unsplash.com

Maezawa experiment spája s myšlienkou základného nepodmienečného príjmu.

Japonský miliardár Jusaku Maezawa rozdá celkom jednu miliardu jenov (približne 8 miliónov eur €) tisícke ľudí, ktorí ho sledujú na Twitteri. Zaujíma ho, či im tento sociálny experiment, ako to nazval, prinesie šťastie, informovala agentúra Reuters. 

Po milióna jenov (približne 8-tisíc eur) od Maezawy dostane náhodne vybraných 1000 ľudí, ktorí ho sledujú na Twitteri a ktorí zdieľali jeho príspevok o experimente z 1. januára. Ako im dar ovplyvní život, má podliehať pravidelnému podrobnému dopytovaniu.

„Je to vážne mienený sociálny experiment,“ povedal Maezawa na serveri YouTube. Dúfa pritom, že jeho počin pritiahne pozornosť nielen akademikov, ale tiež ekonómov.

Maezawa bude prvým vesmírnym turistom

Maezawa zbohatol vďaka internetového obchodu s oblečením Zozotown, ktorý založil v roku 2004. Je presláveným zberateľom obrazov a športových vozidiel. Bude tiež prvým vesmírnym turistom, ktorý sa vydá so spoločnosťou SpaceX na obežnú dráhu okolo Mesiaca.

Podnikateľ je známy tiež aj vďaka svojim predstavám o svete bez peňazí. Najnovší experiment spája s myšlienkou základného nepodmienečného príjmu, teda pravidelne vyplácanej sumy všetkým občanom danej krajiny, bez ohľadu na to, či dotyčný pracuje alebo je nezamestnaný.

„Základný nepodmienený príjem znamená pravidelnú sumu, ktorá poskytuje pocit bezpečia. To, čo ponúka Maezawa, je niečo úplne iné,“ tvrdí ekonóm Tošihiro Nagahama zo spoločnosti Dai-ichi Life Research Institute.

O zavedení základného príjmu sa diskutuje v niekoľkých krajinách, vrátane Nemecka. Na celoštátnej úrovni garantovaný príjem pre všetkých občanov odmietli v roku 2016 v referende Švajčiari. Podľa návrhu mal činiť 2 500 frankov (dnes asi 2 300 eur) mesačne. Na druhú stranu chcelo Švajčiarsko zrušiť všetky sociálne dávky, podpory a príspevky.

Fínsko už podobný experiment zaviedlo

Fínsko vlani vo februári došlo k záveru, že nepodmienečný základný príjem robí ľudí šťastnejšími, ale nevedie k vyššej zamestnanosti. Pri fínskom experimente bolo dvom tisícom náhodne vybraným nezamestnaným ľuďom mesačne vyplácaných 560 eur.

Uložiť článok

Najnovšie články