Foto: pexels

Iste aj vy poznáte ten pocit, keď sa len prevaľujete v posteli a nie a nie zaspať.

Niekedy za to môžu letné horúčavy, inokedy nám však nedajú spať vtieravé myšlienky, stres, či iné faktory. Ako s nespavosťou zatočiť? Táto jednoduchá metóda vám podľa vedcov zaručene pomôže. Pokojne pochrapkávať budete už do niekoľkých minút.

Článok pokračuje pod videom ↓

Máte problém so zaspávaním?

Spánkom strávime približne tretinu života. Mohlo by sa teda zdať, že o spánku vieme už snáď všetko, čo o ňom vedieť môžeme. Ani zďaleka to však nie je pravda a aj v súčasnosti mnoho ľudí trápia problémy so zaspávaním či samotným spánkom, píše portál IFLScience. Tvorca aplikácie mySleepButton, Luc P. Beaudoin však prichádza s jednoduchým riešením, ktoré podľa neho proces zaspávania môže urýchliť.

Foto: pexels

Cieľom je podľa Beaudoina upokojiť myšlienky, ktoré nám bránia v tom, aby sme pokojne zaspali. „Výskumy ukázali, že počas toho, ako ľudia zaspávajú, sa im často v mysli zjavujú vizuálne obrazy a tzv. mikrosny,“ píše na webe MySleepButton Beaudoin. A práve tieto obrazy nám môžu pomôcť zaspať. Na druhej strane, zaspávanie narúša verbálne, analytické myslenie, v rámci ktorého uvažujeme nad riešením rôznych problémov.

V rámci metódy, ktorú Beaudoin pomenoval kognitívne miešanie, je vašou úlohou predstavovať si náhodné objekty. Nedovoľte, aby sa vaša myseľ vrátila k verbálnemu a analytickému uvažovaniu. Existuje niekoľko možností, ako si pomôcť. Jednou z nich je vyššie spomínaná aplikácia, alebo môžete požiadať priateľa, aby vám náhodne zvolené slová šepkal do ucha počas toho, ako sa snažíte zaspať. Zrejme uznáte, že s aplikáciou je to o niečo menej bizarné a trochu pohodlnejšie.

Pomôže vám hláskovanie a vizualizácia

Prvým krokom je pohodlne sa uložiť do postele. Následne myslite na slová s neutrálnym emocionálnym nábojom. Každé zo slov by malo pozostávať aspoň z 5 písmen a ideálne je, ak sa písmenká v slove neopakujú. Následne slovo hláskujte a počas hláskovania si v mysli vizualizujte predmet, ktorý sa začína práve daným písmenom. Napríklad slovo babka – predstavte si v myslí balón, auto, bábiku atď.

Foto: pexels

Dôležité je, aby to boli slová, ktoré vo vás nevyvolávajú žiaden stres. V žiadnom prípade sa nezaoberajte prácou, ochoreniami či tragédiami, ktoré sužujú svet. Proces s hláskovaním a vizualizáciou opakujte dovtedy, kým je to potrebné a kým nezaspíte. Ak hláskujete slovo a nedokážete si spomenúť na predmet, ktorý by ste si vizualizovali, nezaoberajte sa tým a pokračujte ďalej. Je to však metóda, ktorú je potrebné overiť vedeckými výskumami. Ak ale máte problém so zaspávaním, neublíži vám, ak ju otestujete.

Uložiť článok

Najnovšie články