Foto: Ilustračná (Unsplash) / Reprofoto The Guardian

Drobnú korytnačku našli na pobreží austrálskej metropoly Sydney.

O neustálom znečisťovaní prírody vrátane oceánov sa aktívne hovorí už celé roky. Mnohé organizácie aj vlády robia potrebné opatrenia, no zdá sa, že stále to nestačí. Príkladom je aj malá korytnačka z Austrálie, ktorá po záchrane ešte necelý týždeň vylučovala plastové zvyšky, ktoré sa jej vo vode dostali do vnútorností.

Článok pokračuje pod videom ↓

Znečistené ovzdušie, oceány plné odpadu vrátane plastov a iných ťažko rozložiteľných predmetov zapríčinili, že ekológia patrí v roku 2022 medzi najdôležitejšie vedy, ktoré by mal pochopiť každý človek.

Životné prostredie sa vďaka mohutnej kampani z viacerých strán ako-tak udržiava, no stále existuje množstvo smerov, v ktorých by sa prístup k našej planéte mohol zmeniť. Jedným z najväčších „varovných prstov“ je zamorenie oceánov plastom.

Foto: Opération Mer Propre/Facebook

Kto o tom doteraz len počul, po tomto prípade určite zmení názor na hádzanie zbytočného, respektíve akéhokoľvek odpadu do vody. Na videu spred pár dní sa objavila maličká korytnačka, ktorú zachránili na pláži v Sydney, no malé zviera ešte celých šesť dní vylučovalo primárne celé kusy plastu.

Odpad sa lepí na všetkých

Ochranári síce malého jedinca karety obrovskej zachránili, no to, čo sa dialo nasledujúce dni, ich nenechalo bez reakcie. Drobná korytnačka po kontrole vážila len 127 gramov, no aj napriek tomu sa do jej tela dostali plasty.

„Bohužiaľ, odpad v oceáne sa nelepí len na väčšie zvieratá, ale na akékoľvek druhy rôzneho veku. Mali sme tu mláďatá akurát do dlane, ktoré už mali v sebe plasty. A rovnako aj 100-kilogramové korytnačky, ktoré pojedli plastové vrecúška, rybárske vlasce a podobne,“ cituje vyjadrenie veterinárnej sestričky Sarah Male portál TV Noviny.

Starajú sa o desiatky korytnačiek ročne

Zodpovední ochranári sa v Austrálii starajú ročne o približne 80 korytnačiek, ktoré nájdu zranené či inak postihnuté po strete s ľudským odpadom, ktorý bez rozdielu na veľkosť či materiál predstavuje pre vodné živočíchy nebezpečnú pascu, z ktorej mnohokrát niet úniku.

Foto: Taronga Zoo

Čo sa týka Karety obrovskej, je to morská korytnačka, ktorá v dospelosti meria približne 150 centimetrov, váži bezmála aj 180 kilogramov a niektoré sa dožijú aj 50 rokov. Zároveň patria k ohrozeným druhom, pričom ich najväčším nepriateľom je okrem žralokov najmä človek a následky jeho nezodpovedného konania.