Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons / Ngw2009 at English Wikipedia, CC0, via Wikimedia Commons

Mohammed bin Salman je korunný princ, vicepremiér, minister obrany, miliardár či milovník umenia.

Členovia kráľovskej rodiny v arabských krajinách sú často známi pre svoj nekonečný luxusný blahobyt, tvrdú ruku autoritatívneho režimu či ropný biznis. Len máloktorý z nich sa však približuje mužovi, ktorého Saudská Arábia považuje za svojho spasiteľa, ale aj kata. 

Na svojej luxusnej jachte za stovky miliónov si vozí najdrahší obraz sveta. Cestuje po svete a spoznáva sa s najznámejšími politikmi, celebritami či biznismenmi s cieľom nadviazať spoluprácu. Oslavujú ho ako princa, ktorý ako prvý dáva Saudskej Arábii nádej na moderné fungovanie či práva pre ženy.

Foto: Navy Mass Communication Specialist 1st Class Kathryn E. Holm, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Druhá strana mince je však v tomto prípade krutá a neodpustiteľná. Mohammed bin Salman totiž zároveň aktívne pracuje na odstraňovaní politickej či novinárskej opozície a jeho špeciálne komandá pracujú prakticky proti každému, kto by sa opovážil kritizovať jeho režim.

Celý život študoval len doma

Mohammed bin Salman je 8. synom Salmana bin Abdulaziza, ktorý je v súčasnosti kráľom Saudskej Arábie. Zatiaľ čo niektorí členovia kráľovskej rodiny sa rozhodli študovať primárne v zahraničí na prestížnych školách, Mohammed ostal verný domovine a všetky stupne až po bakalársky titul z práva vyštudoval v Rijáde.

Po štúdiu začal pracovať v súkromnom sektore ako radca, no jeho potenciál a plány boli omnoho vyššie. Už ako 24-ročný sa začal aj vďaka otcovi dostávať na čoraz vyššie pozície. Cez súdy sa dostal až k postu ministra obrany, na ktorý zasadol vo veku 30 rokov. Išlo o vôbec najmladšieho ministra obrany vo svetovej histórii.

Prichádza korunný princ, ktorý nemá zľutovanie

Mohammed bin Salman síce predstavuje nové projekty ako Saudi Vision 2030, nové ekonomické a technologické hypermoderné mesto, práva žien na účasť v politike či podporu športovej „diplomacie“ kúpou anglického klubu Newcastle United. Paradoxne všetky aj ďalšie ťahy sa zdajú byť len nálepkou na to, ako v skutočnosti vyzerá jeho režim.

Foto: Wikimedia CC – Obraz Salvatore Mundi

Blízky priateľ Donalda Trumpa, bin Salman, má pod palcom ropný biznis v Saudskej Arábii, ktorá má po Venezuele druhé najväčšie svetové zásoby tejto suroviny. Aj to z neho robí neobmedzene bohatého človeka, ktorý sa vďaka svojmu majetku a dosahu radí medzi najvplyvnejších ľudí súčasnosti.

Korunný princ sa na svoju aktuálnu pozíciu dostal v roku 2017, odkedy vládne tvrdou rukou. Na jeho rozkaz bolo v jednu chvíľu zadržaných vyše 200 politikov, princov i obchodníkov, ktorým nebolo vysvetlené, prečo sú vlastne zatknutí. Podľa výpovedí ich mučili a bili len za zámienkou, aby im vyplatili ich majetky. Niekoľkí neskôr dostali doživotný zákaz cestovania za hranice kráľovstva.

Mohammed bin Salman je tiež spájaný s početnými objednávkami vrážd a mučení novinárov či ľudí, ktorí mu nevyhovujú. Podľa správ má dokonca vlastné elitné komando, ktoré sa špecializuje primárne na mučenie, unášanie a konkrétne tresty smrti.

Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Na druhej strane, verejnosť je takmer vždy informovaná len o jeho dobrých skutkoch. Od roku 2020 prebieha v Arábii právna reforma, ktorej základom je zrušenie bičovania či trestu smrti pre maloletých.

Psychopat, ktorý si žije na ozaj veľkej nohe

Bývalý saudskoarabský spravodajský dôstojník nazval v rozhovore pre BBC korunného princa Mohammeda bin Salmana „psychopatom“. Saad Aljabri sa vyjadril, že v Saudskej Arábii, ale aj vo svete postupne „bije na poplach“ kvôli tomu, že práve Mohammed bin Salman je psychopat s nekonečnými zdrojmi.

Foto: Ngw2009 at English Wikipedia, CC0, via Wikimedia Commons

Bohatstvo doslova neobmedzeného vládcu Saudskej Arábie sa podľa portálu Finty odhaduje na 18 miliárd dolárov, no táto čiastka má predstavovať len malú časť jeho zdrojov, najmä tých úzko spätých s jeho osobou. Vo vlastníctve má napríklad zámok pri Versailles, ktorý v roku 2015 kúpil za približne 300 miliónov dolárov.

V tom istom roku sa stal aj majiteľom jachty, ktorú kúpil od ruského oligarchu Yuriho Sheflera. Práve Shefler bol v poslednej dobe často spomínaný v súvislosti s vojnou na Ukrajine, pretože ako zakladateľ vodky Stolichnaya sa rozhodol k rebrandingu a odchodu z ruského trhu.

Foto: TASR

V decembri 2017 sa bin Salman stal majiteľom najdrahšieho obrazu na svete. Maľba Salvator Mundi od Leonadra da Vinciho prešla do jeho vlastníctva v momente, keď zaň vyplatil 450 miliónov dolárov, čím tak stanovil rekord za najdrahší kus umenia. Paradoxne, korunný princ s takmer neobmedzenými možnosťami si svoj obraz schováva na spomínanej jachte Serena.

Panovník s odvážnymi cieľmi do budúcna

Mohammed bin Salman má len 36 rokov, no už teraz vládne ropnej veľmoci a po svete si vytvára priateľské vzťahy s najsilnejšími politikmi a osobnosťami. Aj napriek tomu, že často hovorí o plánoch do budúcna, ktoré sú spájané s progresom Saudskej Arábie, je jeho vláda známa ako krutá a neprechodná pre všetky druhy kritiky na jeho osobu.

Uložiť článok

Najnovšie články