Foto: TASR/Profimedia

Bieloruská jadrová elektráreň Astravec je dočasne odstavená.

Prvá jadrová elektráreň v Bielorusku dočasne pozastavila výrobu elektrickej energie. Ide o elektráreň Astravec (BelAES), ktorú Alexandr Lukašenko slávnostne otvoril 7. novembra, informoval v utorok spravodajský portál Meduza.io.

Fungovala iba krátko

Kedy bude výroba elektriny obnovená, nie je známe. Vedenie BelAES uviedlo, že treba nastaviť výrobné zariadenia. Informácie o tom, že elektráreň Astravec prestala vyrábať elektrickú energiu, sa objavili už počas uplynulého víkendu. Profimedia uvádza, že elektráreň bola odstavená deň po slávnostnom otvorení.

Foto: TASR

Musia vymeniť „niektoré“ zariadenia

Podľa neoficiálnych údajov bola dôvodom odstávky porucha napäťových transformátorov na jednom z agregátov pripojených ku generátoru. Zdroje zdôraznili, že incident z hľadiska úniku žiarenia nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Bieloruské ministerstvo energetiky v pondelok informovalo, že podľa výsledkov testov bude v elektrárni Astravec potrebné „vymeniť niektoré elektrické zariadenia“.

Foto: TASR

Prvý blok jadrovej elektrárne dosiahol minulú sobotu výkon 400 MW. Na slávnosti pri tejto príležitosti sa zúčastnil aj Alexandr Lukašenko, ktorý označil spustenie jadrovej elektrárne za historickú udalosť v živote republiky.

Foto: Profimedia

Kolaudácia až budúci rok

Turbogenerátor prvého bloku jadrového reaktora bol pripojený k jednotnému elektrickému systému krajiny 3. novembra. V súlade s testovacími programami sa plánuje postupné zvyšovanie kapacity bloku na projektovanú kapacitu 1190 MW. Kolaudácia sa očakáva v prvom štvrťroku 2021.

Foto: Profimedia

Bielorusko buduje svoju jadrovú elektráreň neďaleko mesta Astravec v Hrodnianskej oblasti podľa ruského projektu VVER-1200. Elektráreň má pozostávať z dvoch jednotiek s výkonom 1200 MW. Kolaudácia druhého bloku sa predpokladá v roku 2022, informovala agentúra Interfax. Reaktory VVER používajú aj slovenské jadrové elektrárne.

Foto: TASR

Litve sa elektráreň nepáči

Litva túto prvú bieloruskú jadrovú elektráreň považuje za ohrozenie svojej národnej bezpečnosti, verejného zdravia i životného prostredia. Obavy Litvy i viacerých ďalších členských štátov EÚ umocnila aj séria incidentov počas výstavby jadrovej elektrárne Astravec. Litovské ministerstvo zahraničných vecí zaslalo v stredu do Minska nótu, v ktorej žiada o oficiálne vysvetlenie incidentu pri spúšťaní jadrovej elektrárne.

Foto: Profimedia

Litva teraz čaká „odpovede na otázky o príčinách incidentu a jeho následkoch na postupy pri spúšťaní jadrovej elektrárne“ a pri zaisťovaní jej bezpečnosti. Agentúra AFP pripomenula, že samotné Bielorusko roky zápasilo s následkami havárie v jadrovej elektrárni pri ukrajinskom meste Černobyľ.

Foto: Profimedia

V súvislosti so svojou jadrovou elektrárňou Minsk roky opakovane zdôrazňuje, že bezpečnosť elektrárne Astravec bude zaistená v súlade s najvyššími bezpečnostnými a technologickými štandardmi.

Foto: Profimedia

Plány na výstavbu jadrovej elektrárne predstavil bieloruský prezident Alexander Lukašenko v roku 2008, keď Minsk dostal od Moskvy na tento projekt pôžičku vo výške desať miliárd dolárov. Fyzické spustenie prvého bloku jadrovej elektrárne sa uskutočnilo 20. augusta.