Technik v riadiacom centre Ignalijskej jadrovej elektrárne na severovýchode Litvy. Foto: TASR/AP

Miniseriál Černobyľ ženie zvedavých turistov do Litvy, miesta nakrúcania.

Televízny miniseriál Černobyľ americkej spoločnosti HBO vyvolal celosvetový záujem o tragickú haváriu v jadrovej elektrárni zo sovietskej éry na Ukrajine v roku 1986 a zvýšený tzv. jadrový turistický ruch v Litve.

Článok pokračuje pod videom ↓

Päťdielny miniseriál Černobyľ sa nakrúcal v Litve, pobaltskej krajine a bývalej sovietskej republike, a vysielal sa od 6. mája tohto roka. Na miesta nakrúcania, v litovskom hlavnom meste Vilnius a v jadrovej elektrárni v meste Ignalina, prichádza čoraz viac turistov.

Turisti sa fotografujú na miestach, kde sa nakrúcal televízny seriál HBO Černobyl. Foto: TASR/AP

Ignalinská jadrová elektráreň, už vyradená z prevádzky, má podobnú konštrukciu ako černobyľská. Návštevníci dostanú dozimetre, dajú si plastové prilby, biely odev a obuv, potom môžu vstúpiť dovnútra.

Technik v riadiacom centre Ignalijskej jadrovej elektrárne na severovýchode Litvy. Foto: TASR/AP

Predstavitelia elektrárne uviedli, že záujem turistov rastie. V roku 2018 prilákala elektráreň 2240 návštevníkov a tento rok, do júla 2019, ich tam prišlo už 1630, informovala tlačová agentúra AP.

Technici pracujú v reaktorovej hale Ignalijskej jadrovej elektrárne na severovýchode Litvy. Foto: TASR/AP

Psychoterapeutka Lynn Adamsová (49) prišla napríklad zo Spojeného kráľovstva, aby videla filmové lokality na vlastné oči. Tvrdí, že prehliadky filmových „pľacov“ sú autentické a človek má pocit, že vkročil priamo na scénu.

Technik na reaktore č.1 Ignalijskej jadrovej elektrárne na severovýchode Litvy. Foto: TASR/AP

Litva už ekonomicky ťaží z miniseriálu HBO. Výška zahraničného kapitálu investovaného vlani do filmovania dosiahla 45,5 milióna eur.
Členská krajina EÚ Litva bola jednou z republík Sovietskeho zväzu, zasiahnutých jadrovou katastrofou. Tisíce tamojších obyvateľov poslali do ukrajinského Černobyľa, aby odstraňovali následky pohromy. Mnohí z nich sú mŕtvi.

Technik stojí na reaktore č.1 Ignalijskej jadrovej elektrárne na severovýchode Litvy. Foto: TASR/AP

Černobyľ je mesto na severe Ukrajiny, blízko hraníc s Bieloruskom. Dňa 26. apríla 1986 sa v černobyľskej elektrárni stala najhoršia havária v histórii mierového využívania jadrovej energie. V priebehu testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora a do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak. Ten sa dostal nielen nad územie Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, ale aj mnohých ďalších európskych krajín, napríklad Švédska, Rakúska, Československa, Nórska, Nemecka, Fínska, Grécka, Rumunska, Slovinska, Litvy či Lotyšska.

Uložiť článok

Najnovšie články