Foto: facebook.com (Ooho)/unsplash

Aj keď sú maratóny zvyčajne veľkou a sledovanou udalosťou, majú aj svoje tienisté stránky.

Napríklad, tisíce plastových fliaš a obrovské množstvá pohárov pohodených pozdĺž bežeckej trasy. Londýnsky maratón však bude iný. Namiesto plastových fliaš sa bude voda podávať v ekologických kapsulách vyrobených z chalúh.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tisícky plastových fliaš

Londýnskeho maratónu sa zúčastní viac ako 41 000 bežcov, iste si teda viete predstaviť, koľko by po nich mohlo ostať plastového odpadu. Pitný režim však dodržiavať musia, organizátori sa preto tešia z novej, ekologickej alternatívy. Namiesto plastových fliaš budú na 37. kilometri trate podávané bežcom špeciálne kapsule vyrobené z chalúh. Nad ekologickým riešením premýšľajú organizátori maratónov už roky, zdá sa však, že plány a sny sa konečne stanú aj realitou.

Cenovo dostupná alternatíva

Ako uvádza CNN, počas jediného maratónu bolo doteraz použitých až 200 000 plastových fliaš, čo je obrovské množstvo odpadu. Teraz ho však nahradia kapsule, za ktorými stojí londýnska startupová spoločnosť Skipping Rocks Lab. Okrem toho, že je táto alternatíva ekologickejšia, je aj finančne menej náročná. Výroba kapsule totiž stojí menej, ako výroba plastovej fľaše.

Foto: unsplash

Rozložiteľná jedlá membrána

Pokiaľ by ste sa báli toho, že voda bude chutiť po chaluhách, tieto obavy môžete hodiť za hlavu. Tenká membrána, ktorá je z chalúh vyrobená, je síce jedlá, chuť vody však vôbec neovplyvňuje. Ak sa niekto rozhodne, že membránu zjesť nechce, tá sa v prírode rozloží v priebehu 6 týždňov.

Na maratón i na festival

Prečo práve londýnsky maratón? Pri výrobe kapsúl mysleli tvorcovia najmä na ľudí v pohybe, teda napríklad na bežcov alebo na účastníkov koncertov či festivalov, po ktorých neraz taktiež ostane poriadne neporiadok. Jednou z mnohých výhod kapsúl je, že v nich nemusí byť len voda, môžu obsahovať aj rôzne iné nápoje.

Rodrigo Garcia Gonzalez, jeden zo zakladateľov startupu sa pre CNN vyjadril, že ich cieľom je kapsule rozšíriť do sveta. Chcú ukázať, že ich využitie je naozaj široké a dosiahnuť, aby sa v budúcnosti využívali čo najviac, pričom maratón je prvým krokom na tejto ceste. Ak sa to podarí, plastové obaly by mohli celkom zmiznúť z trhu.

K zmene môže prispieť každý

Jeden z organizátorov maratónu, Hugh Brasher, sa na stránke virginmoneylondonmarathon.com vyjadril, že táto novinka predstavuje nemalú výzvu. Je totiž potrebné udržať rovnováhu medzi snahou o ekologické zmýšľanie a medzi plnením potrieb bežcov. Dodáva, že veľké zmeny sa nedejú rýchlo, no vďaka tohtoročnému maratónu získajú skúsenosti, ktoré budú môcť zužitkovať v tých ďalších. Okrem toho, k zmene môže prispieť každý, nielen organizátori, ale aj samotní bežci či diváci.

unilad, CNN
Uložiť článok

Najnovšie články